ISPISANA POVIJEST Zabijen je prvi koš za četiri poena u službenoj utakmici

Twitter

U prvom kolu Governors’ Cupa na Filipinima igrali su Meralco Bolts i Magnolia Hotshots, a domaćini su pobijedili 99:94. S obzirom na to da četvrtine traju po 12 minuta i da je uvedeno novo pravilo, prema kojemu se može zabiti koš za četiri poena, očekivalo se više koševa. Ipak, jedan koji je na toj utakmici postignut je povijestan.

Prema novom pravilu koje su uveli Filipinci, linija za šut za 4 poena postavljena je na 8.20 metara od koša. Prema FIBA-inim pravilima, trenutačna udaljenost linije za šut za tri poena iznosi 6.75 metara, a polovica terena je na 14 metara od auta, odnosno na 12.42 metara od samog koša. Prvi pogodak za četiri poena ostvario je Chris Banchero, košarkaš Meralca, u drugoj minuti druge četvrtine.

Nije to dakle bio pogodak s trice pod faulom uz ubačeno dodatno bacanje, kakvo inače viđamo, nego šut koji je završio košem. I to šut koji je pogođen iako je poslan metar i pol dalje od linije za tri poena po pravilima FIBA-e.

Ova povijesna “četvorka” izazvala je ogroman interes u svijetu košarke, ali i sporta. Istina, pogođena je na Filipinima, koji nisu košarkaška velesila. Ali, ta država ima oko 110 milijuna stanovnika, a u jednoj od najmnogoljudnijih zemalja svijeta je košarka najomiljeniji sport.

Šut za četiri poena iskušan je ranije. Na All-Star utakmici WNBA prije dvije godine, kao i na dvije All-Star utakmice filipinske lige, ali “četvorka” Chrisa Banchera postala je viralna jer je prva koja je pogođena na službenoj utakmici.