Godine 2010. osnovan je Ja BIH festival, čija je ideja bila prenošenje duha Zagreba u Sarajevo i Sarajeva u Zagreb. Iza organizacije ove izvaninstitucionalne manifestacije stoji Udruga za promicanje kulture i umjetnosti Ja BiH, odnosno entuzijazam dvojice zagrebačkih Sarajlija – Ivice Propadala i Ismeta Efendića, koji podjednako vole oba grada i godinama su radili na njihovom intenzivnijem kulturnom zbližavanju.
Promicanje kulturne baštine i stvaralaštva Sarajeva u Zagrebu i Zagreba u Sarajevu događa se dva puta godišnje. U rujnu sarajevski umjetnici i kulturnjaci tijekom pet dana festivala prezentiraju svoj rad Zagrepčanima, dok tradicionalno u svibnju zagrebački umjetnici to isto rade u Sarajevu.
Organizacija ovih projekata prilično je zahtjevna i uvelike ovisi o osobnim poznanstvima s glazbenicima, filmašima, dizajnerima i ostalim umjetnicima u Zagrebu i Sarajevu, što je ujedno i najveći osobni kapital dvojice organizatora, koje je još u studentskim danima spojila glazba. Iako po struci diplomirani inženjer industrijske kemije i sales manager, Ismet Efendić u mladosti je bio glazbeni solist Radio Sarajeva i imao svoj bend, dok je slikar, kipar, grafičar i dizajner. Treći inicijator festivala na samim počecima bio je Đelo Hadžiselimović, koji ga i dalje podržava, ali se više ne bavi operativnom organizacijom.
Posljednji JA BIH festival održan je u Sarajevu 2022, a u Zagrebu 2023. u listopadu. U planu je zagrebačka večer s izložbom do kraja godine sredinom Adventa. Ismet Efendić govorio je o usponima i padovima festivala, kao i problemima s financiranjem i organizacijom u programu Radio Nacionala.
“Političke strukture oba grada su se malo izmijenjale. Mi kao nestranačka i nepolitička udruga o kulturi razmišlja na jedan stvarno primjeren način, isključivo putem toga što umjetnici nude, i njihovim programima. Smatramo da treba podržati mlade, nekog tko će prvi put doći u neku drugu sredinu, a onda poslije toga napraviti cijelu svoju karijeru. Na tragu toga smo i dalje ostali malo tvrdoglavi jer, moram priznati, iz oba grada nam nove političke strukture nam nisu baš poletjele ususret”, rekao je i dodao da i dalje vjeruje da će se ta vrata otvoriti.
Naglašava da je kultura jedno vrlo osjetljivo područje kojeg se svi čvrsto drže i lijepo ga spominju, No, kaže, u praksi smo svjedoci da sve to ide malo šlampavije. “U vlasti, u strukturama organizacije i jedne i druge države stalno su birokratsko-tehnokratsko uhljebnički kadrovi”, poručio je.
Komentari