Vrhovni vođa Irana, ajatolah Ali Khamenei osudio je prisutnost američke vojske u Iraku tijekom sastanka s iračkim predsjednikom Abdulom Latifom Rashidom u subotu u Teheranu.
“Prisutnost čak i jednog Amerikanca u Iraku je previše”, rekao je Khamenei, a prenijela je iranska državna medijska kuća IRNA. “Amerikanci nisu ni s kim prijatelji, a nisu čak ni lojalni svojim europskim saveznicima”, rekao je Khamenei, pozivajući Iran i Irak da prošire ‘bilateralnu suradnju’.
Khameneijevi komentari slijede nakon što je prošlog mjeseca američki ministar obrane Lloyd Austin nenajavljeni otputovao u Bagdad, gdje je rekao da su američke trupe ‘spremne ostati u Iraku’.
Irački predsjednik Rashid je u izjavi nakon sastanka s Khameneijem istaknuo važnost iračko-iranskih odnosa, ali nije odgovorio na njegove komentare o prisutnosti Amerikanaca u Iraku.
Austin, koji je u ožujku postao najviši dužnosnik kabineta koji je posjetio Irak od početka Bidenove administracije, rekao je da je u zemlji kako bi ‘ponovo potvrdio američko-iračko strateško partnerstvo dok se krećemo prema sigurnijem, stabilnijem i suverenijem Iraku’.
Njegov posjet došao je nekoliko dana prije 20. godišnjice američke invazije na Irak kojom je diktator Saddam Hussein svrgnut s vlasti. “Sada gledajući naprijed, američke snage spremne su ostati u Iraku na poziv iračke vlade”, rekao je Austin. “I ove snage djeluju u neborbenoj ulozi, savjetuju, pomažu i omogućavaju podršku borbi protiv terorizma koju vodi Irak. Ovo je kritična misija. I ponosni smo što podržavamo naše iračke partnere”, dodao je.
Irak je važan partner SAD-u u kampanji poraza ISIS-a. Ali za razliku od Sirije, gdje su američke snage djelovale zajedno sa Sirijskim demokratskim snagama i drugim partnerima, američka vojska ima ulogu savjetnika i pomoći u Iraku, nakon što je službeno završila borbenu misiju u Iraku prije dvije godine, piše CNN.
“Sjedinjene Države nastavit će jačati i širiti naša partnerstva u potpori iračkoj sigurnosti, stabilnosti i suverenitetu”, rekao je Austin tijekom svog posjeta Bagdadu.
Rastuće napetosti
Irak igra ključnu ulogu za Sjedinjene Države u obuzdavanju utjecaja Irana u regiji. Iran je pokušao uspostaviti kontrolu nad Irakom korištenjem posredničkih snaga i utjecajem Teherana na šiitske političke stranke u Bagdadu. Napetosti između Sjedinjenih Država i Irana također rastu zbog akcija Teherana u Siriji.
Američki predsjednik Joe Biden prošlog je mjeseca obećao da će SAD ‘snažno zaštititi naše ljude’ dok su skupine koje podržava Iran pokrenule napade na američke trupe u Siriji. Njegovi su komentari došli dan nakon što je odobrio osvetničke zračne napade kao odgovor na napad dronovima skupine koju podupire Iran u Siriji u kojem je jedan Amerikanac poginuo, a više ih je ozlijeđeno. Neposredno prije nego što je predsjednik govorio, još jedan američki vojnik ozlijeđen je u odvojenom napadu u Siriji.
“Sjedinjene Države ne žele – ne žele – sukob s Iranom. Ali budite spremni da ćemo silom zaštititi naše ljude”, poručio je Biden tijekom govora u Kanadi, gdje je bio u dvodnevnom posjetu.
SAD je također sankcionirao Teheran zbog dostave jurišnih dronova Rusiji za korištenje u ratu u Ukrajini. I to je izazvalo zabrinutost da Iran ima potencijal proizvesti dovoljno materijala za nuklearno oružje u manje od dva tjedna i proizvesti jedno unutar nekoliko mjeseci.
Komentari