Iranske vlasti zabranile obitelji Mahse Amini da otputuje po nagradu Saharov

Autor:

Artin Bakhan on Unsplash

Roditeljima i bratu Jine Mahse Amini, mlade Kurdkinje koja je preminula u iranskom zatvoru, vlasti nisu dopustile izlazak iz  zemlje na svečanost uručenja nagrade Saharov dodijeljene postumno njihovoj kćeri, rekla je u subotu njihova odvjetnica u Francuskoj.

“Zabranjeno im je da se ukrcaju na let za Francusku na dodjelu nagrade Saharov. U ponoć im je zabranjeno da napuste iranski teritorij premda su imali vizu. Oduzete su im i putovnice”, rekla je odvjetnica Chirinne Ardakani za agenciju AFP.

“Tijekom noći su se vratili kući, no njihov iranski odvjetnik Saleh Nikbakht doputovao je u Pariz te će u njihovo ime primiti nagradu”, rekla je AFP-u.

Zastupnici Europskog parlamenta ove su godine nagradu za slobodu misli ‘Saharov’ dodijelili mladoj Iranki Mahsi Amini, koja je prošle godine umrla u policijskom pritvoru i ženskome iranskom pokretu koji djeluje pod nazivom “Žena, život, sloboda”, objavljeno je u listopadu.

Smrt Mahse Amini 16. rujna 2022., u dobi od 22 godine, tri dana nakon što ju je uhitila vjerska policija zbog navodnoga kršenja strogih kodeksa odijevanja za žene, izazvala je višemjesečne prosvjede velikih razmjera protiv iranskih političkih i vjerskih vođa i rezultirala represijom zbog koje su umrle stotine ljudi, a tisuće su uhićene.

“Istodobno se održava i dodjela Nobelove nagrade. Iranske vlasti nikada dosad nisu bilo u tolikoj mjeri angažirane na tomu da spriječe obitelji žrtava da razgovaraju s predstavnicima međunarodne zajednice”, rekla je Ardakani AFP-u.

Dobitnica Nobelove nagrade za mir 2023. godine je Narges Mohammadi, iranska borkinja za prava žena koja je u zatvoru.

Čini se  da “su vlasti prilično nervozne zbog potpore međunarodne zajednice”, kazala je Ardakani.

“Brutalno ubojstvo Dine Mahse Amini bilo je prekretnica”, rekla je predsjednica parlamenta Roberta Metsola najavljujući nagradu. “Slogan ‘Woman Life Freedom’ postao je poklič za okupljanje svih onih koji brane jednakost, dostojanstvo i slobodu u Iranu”, dodala je.

Dana 23. studenog, Europski parlament osudio je napade Irana na žene, uključujući i “brutalna ubojstva” žena među kojima i ono Mahse Amini.

Zastupnici Europskog parlamenta pozvali su na “hitno oslobađanje svih žrtava proizvoljnog pritvaranja i svih onih koji se bore za ostvarenje ljudskih prava”, osobito iranske aktivistice Narges Mohamadi, koja je bila više puta uhićivana, a sada u zloglasnom teheranskom zatvoru Evin  služi višegodišnju kaznu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.