Iranske novinarke zatvorene zbog izvještavanja o Mahsi Amini, optužene da su agentice CIA-e

Autor:

epa10218714 A man holding a picture of Mahsa Amini participates in a rally as thousands demonstrate in support of Iranian women in downtown Los Angeles, California, USA, 01 October 2022. This demonstration takes place following the death of Mahsa Amini while detained by Iran's morality police and Hadis Najafi who was shot during a protest.  EPA/RINGO CHIU

EPA/RINGO CHIU

Više od 300 iranskih novinara je u nedjelju zatražilo puštanje dvije kolegice zatvorene zbog izvještavanja o Mahsi Amini, čija je smrt u pritvoru izazvala prosvjede, koji predstavljaju jedan od najvećih izazova za vlasti u zadnjih nekoliko desetljeća.

Njihov zahtjev objavljen je u iranskom dnevnom listu Etemad i drugim novinama u nedjelju.

Niloofar Hamedi je fotografirala Aminine roditelje zagrljene ispred bolnice u Teheranu, gdje je njihova kći ležala u komi.

Fotografija, koju je Hamedi objavila na Twitteru, je bila prvi znak svijetu da nešto nije u redu s Amini, koju je tri dana ranije pritvorila iranska ćudoredna policija zbog onoga što su smatrali neprimjerenom odjećom.

Elaheh Mohammadi je izvještavala o Amininom sprovodu u njenom kurdskom rodnom gradu Saqqezu, gdje su prosvjedi započeli.

Iransko ministarstvo informiranja i obavještajne organizacije Revolucionarne garde su u petak u zajedničkoj izjavi optužili Hamedi i Mohammadi da su strani agenti američke Središnje obavještajne agencije (CIA).

Uhićenja su u skladu sa službenim narativom da zakleti neprijatelji Irana, Sjedinjene Američke Države, Izrael i druge zapadne sile i njihovi lokalni agenti, stoje iza nemira i da nastoje destabilizirati zemlju.

Najmanje 40 novinara je pritvoreno u proteklih šest tjedana, prema skupinama za zaštitu ljudskih prava, i ta brojka raste.

Prvotni bijes izazvan zbog Aminine smrti 16. rujna prerastao je u veliku pobunu ljudi iz svih slojeva društva.

Studenti i žene su odigrali značajnu ulogu, pri čemu žene spaljuju svoje pokrove dok  gomile pozivaju na smrt vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hameneija i rušenje Islamske Republike, koja je gušila svaku oporbu od revolucije 1979. godine.

Nema znakova koji upućuju na to da će gušenje smanjiti bijes naroda, čak i nakon što je zloglasni vođa Revolucionarne garde upozorio prosvjednike da će subota biti njihov posljednji dan izlaska na ulice, što je bilo najstrože upozorenje dosad.

OZNAKE: Iran, Mahsa Amini

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.