Čini se da Iran modificira napadne bespilotne letjelice koje isporučuje Rusiji tako da eksplozivne bojeve glave mogu nanijeti maksimalnu štetu infrastrukturnim ciljevima unutar Ukrajine, stoji u novom istraživačkom izvješću koje je ekskluzivno dobio CNN.
Iran je dao Rusiji stotine bespilotnih letjelica za korištenje u ratu u Ukrajini, od kojih su mnoge ciljale ukrajinsku električnu mrežu i energetska postrojenja s razornim učinkom. Napadi bespilotnim letjelicama, kao i baražne rakete ruskih projektila, ostavili su ukrajinske civile diljem zemlje bez grijanja, struje ili tekuće vode tijekom ledenih zimskih mjeseci.
Neeksplodiranu bojevu glavu iz iranske bespilotne letjelice Shahed-131 pronađenu u regiji Odesa u listopadu 2022. ispitala je prošli mjesec britanska istraživačka organizacija Conflict Armament Research, zajedno s ukrajinskom vojskom.
Sastav bojeve glave pomaže objasniti kako se ruski napad na ukrajinsku energetsku infrastrukturu u posljednjih nekoliko mjeseci pokazao toliko učinkovitim.
Analitičari grupe vjeruju da su bojeve glave, na brzinu modificirane loše prilagođenim slojevima desetaka malih metalnih fragmenata koji su se pri udaru raspršili u velikom radijusu. Osim fragmenata, po obodu bojeve glave nalazi se i 18 manjih “naboja” koji, kada se otope eksplozijom, mogu probiti oklop i stvoriti svojevrsni eksplozivni efekt od “360 stupnjeva”.
Akumulacija tih elemenata u biti povećava sposobnost bojeve glave da usitni ciljeve kao što su elektrane, distribucijske mreže, dalekovodi i veliki transformatori velike snage. Oni također znatno otežavaju popravak.
“Kao da su pogledali gotovu bojevu glavu i rekli: ‘Kako ovo možemo učiniti još destruktivnijim?”, rekao je Damien Spleeters, jedan od istražitelja koji je ispitivao bojevu glavu.
U jednom trenutku u listopadu, ukrajinski državni proizvođač električne energije, Ukrenergo, rekao je da je oko 40% normalne opskrbe električnom energijom isključeno kao rezultat ruskih napada. A šteta se događa mnogo brže nego što ju Ukrajina može popraviti – Sergey Kovalenko, izvršni direktor opskrbljivača električnom energijom YASNO, rekao je u prosincu da će “Ukrajinci najvjerojatnije morati živjeti s nestancima struje barem do kraja ožujka”.
Bojne glave koje ciljaju sredstva na bojnom polju poput tenkova ili topničkih oruđa mogu biti drugačije dizajnirane, objasnio je Spleeters, s prednjim oblikovanim punjenjem koje se koristi za koncentriranije mete. No, bojna glava koju je ispitivao CAR ima radijalni učinak naboja, što može rezultirati većim područjem udara.
Otkriveno je da bespilotne letjelice iranske proizvodnje koje su raspoređene u Ukrajini sadrže značajnu količinu američkih i zapadnih komponenti, što je navelo Bidenovu administraciju da istraži kako tehnologija američke proizvodnje završava u oružju.
Spleeters je rekao da je ispitivanje bojeve glave Shahed-131 – čije komponente nikad dosad nisu objavljene – pomoglo analitičarima da bolje razumiju kako je Iran proizvodio svoje bespilotne letjelice.
“Bilo je puno nagađanja da su ti eksplozivi možda vrlo sirovi, jeftini i jednostavni”, dodao je. “No, gledajući bojnu glavu, jasno je da je puno razmišljanja uloženo kako bi se osiguralo da ona može nanijeti što je više moguće štete infrastrukturi u velikom radijusu.”
Prošlog mjeseca, Institut za proučavanje rata otkrio je da se ruske snage sve više oslanjaju na bespilotne letjelice u svojoj kampanji protiv kritične ukrajinske infrastrukture – toliko da su njihove zalihe bespilotnih letjelica već pri kraju, samo nekoliko mjeseci nakon što ih je Iran počeo slati .
Međutim, Rusija i Iran složili su se uspostaviti pogon za proizvodnju bespilotnih letjelica unutar Rusije, za što zapadni dužnosnici vjeruju da će Rusiji omogućiti brže obnavljanje zaliha.
Komentari