Iran je u subotu objesio dvojicu mladića, jednog prvaka u karateu, a drugog dječjeg trenera volontera. Time se ukupan broj ljudi za koje se zna da su pogubljeni u vezi s prosvjedima koji su zahvatili zemlju od rujna popeo na četiri.
Mohammad Mehdi Karami i Seyed Mohammad Hosseini obješeni su u subotu rano ujutro, izvijestio je državni Fars News. Njih dvojica, koji su navodno sudjelovali u prosvjedima protiv režima prošle godine, osuđeni su za ubojstvo Seyeda Ruhollaha Ajamiana, pripadnika paravojnih snaga u okrugu Basij, u Karaju 3. studenog, prema iranskoj pravosudnoj novinskoj agenciji Mizan.
Mohammad Hossein Aghasi, odvjetnik koji zagovara Karamija, objavio je na Twitteru u subotu vijest da Karami nije dobio prava da razgovara sa svojom obitelji prije pogubljenja. Odvjetnik je dodao da je Karami u srijedu započeo štrajk glađu suhom hranom kao oblik protesta protiv dužnosnika koji nisu dopustili Aghasiju da ga zastupa.
Čak 41 prosvjednik dobio je smrtnu kaznu u posljednjih nekoliko mjeseci, prema izjavama iranskih dužnosnika i iranskih medija koje su pregledali CNN i 1500Tasvir, ali broj bi mogao biti puno veći.
Počast dvojici pogubljenih
Karami, 21, je bio iransko-kurdski prvak u karateu koji je imao tetovažu olimpijskih krugova na unutarnjoj strani ruke. Njegov bratić rekao je za CNN da je Karami bio hrabar, inteligentan dječak i da je počeo baviti se karateom s 11 godina. Pridružio se iranskoj mladoj reprezentaciji i kasnije pobijedio na državnom prvenstvu.
Prošlog mjeseca Karamijevi roditelji objavili su video na društvenim mrežama moleći državu da mu poštedi život. Njegov otac je rekao: “Moj sin je među iranskim prvacima u karateu i ima nekoliko državnih naslova i bio je četvrti član iranske reprezentacije… Molim vas da ukinete nalog za pogubljenje.”
Karami je osuđen 5. prosinca, manje od tjedan dana nakon početka suđenja u Teheranu za navodno ubojstvo pripadnika paravojske. Amnesty je opisao suđenje kao “nema sličnosti sa smislenim sudskim postupkom”. Njegova obitelj tvrdi da je bio mučen u zatvoru i da mu je odbio pristup odvjetniku.
Amnesty International objavio je citat Karamijeva oca koji glasi: “Svako jutro idem na sud i u zatvor, a zatim besciljno hodam ulicama. Jutros sam otišao u zatvor, ali pomoćnika tužioca koji je smješten u zatvoru nije bilo. Rekli su mi da moram prestati ići tamo ako se moj slučaj odnosi na prosvjede. Ne daju vam nikakav odgovor.
“Svake noći sam prestravljen da će mi priopćiti vijest o pogubljenju mog djeteta”, rekao je njegov otac. “Izgubio sam nadu… osudili su moje dijete na smrt i mogli bi ga izvršiti svakog trenutka.”
Seyyed Mohammad Hosseini (20) ostao je zapamćen po volontiranju s djecom njemačkog parlamentarca koji je zagovarao njegov slučaj.
“Priča o Seyedu Mohammad Hosseiniu je tako tužna. Izgubio je oba roditelja. Svakog četvrtka posjećivao je njihove grobove. On besplatno trenira djecu”, napisao je Ye-One Rhie na Twitteru.
Hosseini je uhićen na putu da posjeti grobove svojih roditelja, prema Ye-One Rhie. Njegov brat je također odveden i niko mu se nije javio, rekao je saborski zastupnik.
Prema Amnestyju, Hosseini je osuđen na istom ročištu kao i Karami i još dvojica muškaraca koji su također osuđeni na smrt, Hamid Ghare-Hasalou i Hossein Mohammadi.
Amnesty kaže da su se presude temeljile na iznuđenim priznanjima.
“Prije početka grupnog suđenja, državni mediji emitirali su iznuđena “priznanja” optuženih i opisali ih kao “ubojice”, kršeći njihova prava na presumpciju nevinosti i slobodu od mučenja i drugog okrutnog, nečovječnog i ponižavajućeg postupanja,” napisao je Amnesty.
Uhićen novinar
U međuvremenu, urednik politike nezavisnih iranskih novina Etemad Online, Mehdi Beyk, priveden je u četvrtak, prema tvitu iz publikacije. Uhićenje je uslijedilo usred gušenja prosvjeda od strane iranskih vlasti koje je izvzvala smrt 22-godišnje Mahse Amini.
Beyka su uhitili dužnosnici iranskog Ministarstva informiranja, rekla je u petak njegova supruga Zahra Beyk.
Uhićen je nakon što je “intervjuirao obitelji nekoliko uhićenih u tekućim demonstracijama”, prema proreformskom aktivističkom listu IranWire.
Novinaru su “oduzeti mobitel, prijenosno računalo i stvari”, napisala je njegova supruga na Twitteru. Za sada nije jasno zašto je Beyk uhićen.
Iranski dužnosnici ranije su uhitili neke pojedince zbog njihove kritike vladine reakcije na prosvjede.
Jedna od najpoznatijih iranskih glumica, Taraneh Alidoosti, puštena je uz jamčevinu u srijedu, objavila je državna agencija ISNA, nakon što je uhićena nakon što je kritizirala pogubljenje prosvjednika.
Poznata kao feministička aktivistica, Alidoosti je prošlog mjeseca na Instagramu objavila svoju sliku bez islamskog hidžaba i s natpisom “Žene, život, sloboda” kako bi pokazala podršku prosvjednom pokretu.
Alidoosti nije službeno optužena, ali je prvotno uhićena zbog “nedostatka dokaza za svoje tvrdnje” u vezi s njezinim prosvjedom protiv vješanja Mohsena Shekarija prošlog mjeseca u prvom poznatom pogubljenju povezanom s prosvjedima.
Komentari