Hrvatska gospodarska komora i njezina Grupacija za mikroelektroniku i poluvodiče izborili su se za uključivanje hrvatskih tvrtki u program Važni projekti od zajedničkog europskog interesa, poznatiji kao IPCEI. Ovo izdanje IPCEI-ja rješenje je i za europski strukturni industrijski problem – smanjenje ovisnosti o uvozu čipova iz Azije. Prilika je to za domaće gospodarstvo da se angažira u razvoj visoke tehnologije s visokom dodanom vrijednosti, u dizajn elektronike i uporabu naprednih materijala.
Do 8. srpnja otvoren je poziv za iskaz interesa za projekte u području mikroelektronike Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Poziv obuhvaća dizajn, razvoj i proizvodnju čipova, poluvodičkih podloga i srodnih tehnologija. Cilj projekta IPCEI je razviti nove proizvode na kakve ne nailazimo na tržištu i prilika je to da i hrvatske tvrtke daju svoj doprinos u problemu nedostatka čipova i smanjenju ovisnosti o uvozu iz Azije, odnosno ostvarenju Industrijske strategije EU-a.
“Prilika za hrvatske tvrtke u sklopu IPCEI-ja leži u novim tipovima dizajna i korištenju novih vrsta naprednih materijala. Radi se o značajnim sredstvima koji mogu pomoći da Europa ne kaska za Azijom i SAD-om u ovom segmentu”, kazao je predsjednik Grupacije za mikroelektroniku i poluvodiče HGK Srđan Kovačević iz tvrtke Orqa, koja je nedavno sklopila sporazum o suradnji s osječkim FERIT-om i zagrebačkim FER-om za dizajn specijaliziranog čipa za bespilotne sustave.
Jedan od temelja za rješavanje problema u dobavnim lancima za čipove je Chips Act, gdje je HGK kontaktna točka. “Poduprli smo izradu virtualne platforme gdje bi malim i srednjim tvrtkama bili dostupni softveri za projektiranje čipova te uspostavu centara kompetentnosti za povećanje broja dobro školovanih dizajnera. Tu smo se snažno zalagali da relevantna regulativa uključi i ostale ne- digitalne tehnologije i alternativne materijale, a ne samo silicij”, kazala je poslovne tajnica Grupacije i samostalna savjetnica u Sektoru za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šutina.
Komentari