Španjolska bi trebala zadržati porez na bogatstvo koji je uveden na dvije godine, izjavila je ministrica rada Yolanda Díaz pred parlamentarne izbore.
Díaz će na izborima koji će biti održani 23. srpnja biti kandidatkinja ljevičarskog izbornog saveza Sumar koji je osnovala prošle godine.
Prošli petak savezu su pristupile stranke Podemos i Izquierda Unida, koje su trenutno u sklopu Unidas Podemosa dio vladajuće manjinske koalicije na čelu s premijerom Pedrom Sánchezom, čelnikom Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE).
Vlada je uvela progresivan porez na bogatstvo kako bi pribavila novac za ublažavanje posljedice rata u Ukrajini i visoke inflacije. Građani s imovinom većom od tri milijuna eura plaćaju ga po stopi od 1,7 posto, a oni s imovinom većom od 10 milijuna eura po stopi od 3,5 posto.
Procjenjuje se da ga plaća oko 25 tisuća poreznih obveznika.
U govoru u Madridu Díaz se založila i za veće porezne obaveze velikih korporacija, ne kroz više porezne stope nego kroz “sveobuhvatnu reformu španjolskog poreznog sustava” kako bi bio pravedniji, objasnila je.
“Nije u redu da frizerski salon plaća porez od 17,5 posto, a veći koncern od 3,5 posto. Oni koji imaju više trebaju dati više”, rekla je Díaz.
Premijer Sánchez sazvao je na prijevremene izbore nakon što su PSOE i njegovi saveznici na lijevoj strani političkog spektra pretrpjeli neočekivane gubitke na regionalnim i lokalnim izborima, koji su donijeli zaokret udesno u gotovo cijeloj Španjolskoj, napominje agencija dpa.
Ovih dana španjolska Vlada donijela i je nove mjere za ublažavanje rasta cijena hrane, kako bi kućanstvima barem malo olakšala svakodnevnicu. Ministrica gospodarstva obustavila je PDV na osnovne namirnice.
Osim toga, najavili su mladima i povoljan najam stanova koje su nakon kolapsa banaka u financijskoj krizi povjerene na upravljanje državi.
Španjolska donosi važne mjere za financijski spas građana. Ublažit će divljanje cijena hrane
Komentari