INZKO O BIH “Spirala nepovjerenja i međusobnog nadmetanja”

Autor:

Sarajevo, 9.5.2014 - Visoki predstavnik meðunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Valentin Inzko izvjestio je Vijeæe sigurnosti Ujedinjenih naroda da se stanje u toj zemlji nastavlja pogoršavati a ponovo je upozorio i na istupe dužnosnika iz Republike Srpske koji dovode u pitanje opstanak i teritorijalni integritet BiH. Na slici Valentin Inzko tijekom današnjeg otvaranja obnovljene sarajevske Vijeænice.
foto FaH/ FENA/ ALMIR RAZIC/ ua

FaH/ FENA

Visoki prdstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu Valentin Inzko u srijedu je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda podnio izvješće o stanju u BiH u kojemu je upozorio da Daytonski sporazum i dalje ugrožava secesionistička politika vlasti Republike Srpske no kritizirao je i politiku “stranaka s hrvatskim predznakom” zbog osporavanja presuda međunarodnih sudova u slučajevima ratnih zločina i navodnog pokušaja oživljavanja Herceg-Bosne.

Redovito šestomjesečno izvješće koje su svi visoki predstavnici za BiH od 1996. obvezni podnositi Vijeću sigurnosti UN odnosi se na razdoblje od listopada 2018. kada su provedeni opći izbori u BiH do sredine travnja ove godine.

Inzko je kao najvažniju istaknuo činjenicu da postupak uspostave vlasti u BiH još nije dovršen jer političke stranke “na žalost” i dalje pregovaraju o tome kako će izgledati novo Vijeće ministara i vlada Federacije BiH.

Kao posebni problem izdvojio je najave iz Republike Srpske o uspostavi pričuvnog sastava entitetske policije. Inzko je upozorio kako je to izazvalo zabrinutost u Federaciji BiH odakle sada stižu najave da bi iz tog entiteta mogli odgovoriti na isti način.

“Sadašnje političke rasprave o pričuvnom sastavu policijskih snaga u entitetima potaknute jednostranim potezom RS ne doprinosi miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Naprotiv, time je pokrenuta negativna spirala nepovjerenja i međusobnog nadmetanja”, rekao je Inzko Vijeću sigurnosti u New Yorku.

Dodao je kako se pitanje ilegalnih migracija što vlasti RS koriste kao izliku da jačanje svojih policijskih snaga može riješiti samo jačim angažiranjem državnih agencija i njihovim osposobljavanjem.

Inzko je dodao su proteklih šest mjeseci u BiH obilježili i pozivi na podjele države i destabilizirajuća retorika “kojoj ponekad pribjegavaju isti oni lideri koji deklarativno ističu svoje opredjeljenje za europski put BiH”.

“Pored separatističkih izjava pojedinih političara iz Republike Srpske, vodeće hrvatske političke stranke uporno odbacuju presude međunarodnih sudova koje se odnose na njihovo ratno rukovodstvo i nastoje oživjeti strukture tadašnje paradržave. Također, početkom godine, vodeća bošnjačka politička stranka najavila je svoju namjeru da ospori naziv entiteta Republika Srpska što je očekivano vodilo ka daljnjim prijetnjama otcjepljenjem”, izjavio je Inzko.

Konstatirao je i kako u BiH ne postoji vladavinu prava a kao ilustraciju te tvrdnje je spomenuo neprovedene presude Ustavnog suda BiH kojima se traži izmjena izbornih pravila u županijama te u Mostaru gdje zbog toga lokalnih izbora nije bilo već punih deset godina.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.