Politolog s britanskog Sheffield Universityja i predsjednik Udruge političkih studija u Ujedinjenom Kraljevstvu, za Nacional se osvrnuo na raspisivanje prijevremenih izbora u Velikoj Britaniji i posljedice koje će na tu državu imati pregovori o Brexitu
Na početku Brexita, u trenutku kada Velika Britanija formalno kreće u dvogodišnji proces napuštanja Europske unije, intervju za Nacional dao je profesor Matthew Flinders, politolog s britanskog Sheffield Universityja i predsjednik Udruge političkih studija u Ujedinjenom Kraljevstvu. Osvrnuo se i na prijevremene izbore koje je upravo raspisala britanska premijerka Theresa May. Flinders je direktor britanskog centra za javne politike ‘’Sir Bernard Crick’’, a piše i redoviti mjesečni blog za najprestižnije britansko sveučilište Oxford University. Bio je i scenarist nekoliko dokumentarnih filmova na BBC-u. Nedavno je u izdanju Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu objavljena njegova knjiga „Braneći politiku: Zašto je demokracija bitna u 21. stoljeću“.
NACIONAL: Kao razlog za raspisivanje prijevremenih izbora 8. lipnja premijerka Theresa May navela je da „podjele u Westminsteru predstavljaju rizik za uspješan Brexit“. Slažete li se s premijerkom? O kojim je podjelama riječ ili mislite da postoji neki drugi, skriveni razlog za tu njenu odluku?
Vjerodostojnija i dugotrajnija vlada može biti samo ona sa snažnom i jasnom vladajućom većinom, a ne vlada s tankom većinom. Theresa May ispravno je zaključila da joj treba stabilna većina za posao koji je pred njom. Procijenila je da konzervativci na izborima mogu potvrditi svoju dominaciju. Laburisti su u potpunom kaosu, pa su konzervativci prepoznali šansu da ostvare maksimalnu političku prednost. Poznato je da su surovost i brutalnost u prirodi politike. S druge strane, većinski dominantna vlada, a slaba, gotovo beznačajna oporba nisu dobri za demokraciju…
Komentari