‘Europska komisija uputila nam je čestitke zbog odličnih rezultata koje smo postigli u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije. Bili smo s Hrvatskom i Rumunjskom na neslavnom prvom mjestu po korumpiranosti u EU-u’, kaže bugarska veleposlanica
Nakon što je u studenome prošle godine na predsjedničkim izborima u Bugarskoj pobijedio kandidat socijalista Rumen Radev, premijer vlade desnog centra Bojko Borisov dao je ostavku. Iako je njegova vlada uspjela smanjiti nezaposlenost i fiskalni deficit, nije uspjela suzbiti vrlo raširenu korupciju, po kojoj Bugarska s Rumunjskom i Hrvatskom dijeli neslavno prvo mjesto među članicama Europske unije, kako je pokazala studija Europskog parlamenta. Iako Bugarska godinama ima pozitivne stope rasta BDP-a Bugarska i Hrvatska ujedno su i najsiromašnije članice Europske unije. Bugarska veleposlanica u Republici Hrvatskoj Tanya Dimitrova ima doktorat znanosti s Instituta za etnologiju i folkloristiku u Sofiji, a iza nje je bogata politička karijera, koju je započela kao novinarka, a zatim i nakladnica tjednika Vrijeme. Tanya Dimitrova bila je i inicijatorica nedavne izložbe fotografija o ljepotama Hrvatske čiji su autori veleposlanici akreditirani u Zagrebu. Nakon održanih parlamentarnih izbora u Bugarskoj, trećih u posljednjih četiri godine, bugarska veleposlanica dala je intervju Nacionalu u kojem je komentirala rezultate izbora, odnose novog bugarskog predsjednika i Rusije, suradnju između Hrvatske i Bugarske kao i mogućnosti povlačenja novca iz Europskih fondova, koje je Bugarska uspjela iskoristiti gotovo 80 posto.
NACIONAL: Kako komentirate rezultate prijevremenih parlamentarnih izbora koji su održani ove nedjelje u Bugarskoj?
Politička atmosfera bila je vrlo korektna. I mi smo u Veleposlanstvu otvorili glasačko mjesto i svi bugarski građani u Hrvatskoj mogli su dati svoj glas. Prema privremenim rezultatima izbora, politička stranka GERB na čelu koje je bivši premijer Bojko Borisov je prva (32,64%), zatim slijedi Socijalistička stranka BSP (27,12%), pa koalicija Ujedinjenih patriota (9,04%), onda stranka DPS (8,98%) te nova stranka Volja (4,15%). To su stranke koje će najvjerojatnije ući u parlament, a ostale male stranke nisu prešle izborni prag od 4 posto…
Komentari