‘Hrvatska vlada treba preuzeti preostalih sedam posto slobodnih dionica. Te se dionice nalaze u fondovima, kod radnika Ine, kao i kod nekih neidentificiranih imaoca. Država, dakle, uopće ne treba razgovarati s MOL-om’
Oproblemu ponovnog otkupa dijela Ine od mađarskog MOL-a razgovarali smo sa Slavkom Linićem, nekoć moćnim potpredsjednikom u vladama Ivice Račana i Zorana Milanovića, ali i nekadašnjim glavnim zagovornikom prodaje Ine nekom strateškom partneru, a onda se odlučilo da će to biti mađarski MOL. Danas je, međutim, zagovornik njenog povratka u hrvatske ruke ne samo zbog toga da bi se obranila radna mjesta zaposlenika u Ininim rafinerijima u Sisku i Rijeci, nego i zato što sektor energetike u kojem posluje Ina predstavlja, kako kaže, jedan od glavnih stupova ekonomije svake države. Dok je neodlučnost Zorana Milanovića da okrene leđa mađarskom MOL-u naveo kao glavni razlog svog sukoba i razlaza s Milanovićem, zbog čega je na kraju bio i izbačen iz SDP-a, danas hvali Andreja Plenkovića kao premijera spremnog donijeti važnu odluku i suočiti se s njenim posljedicama.
NACIONAL: Ishod arbitraže negativan je za Hrvatsku. Je li, po vama, to bio logičan ishod spora hrvatske države s mađarskim MOL-om?
Ishod arbitraže nije logičan, a Hrvatska je trebala dati dodatne argumente. Odgovor na najvažnije pitanje arbitraža nije dala, a to pitanje glasi: je li mađarski MOL doista bio strateški partner hrvatske države, što je bilo utanačeno temeljnim ugovorom Vlade i MOL-a? MOL se nije ponašao kao strateški partner, a to je danas očigledno. Sve je ukazivalo na to da djeluje suprotno temeljnom ugovoru. Nakon što je MOL preuzeo upravljanje INA-om, zapustio je obje rafinerije – i u Sisku i u Rijeci…
Komentari