INTERVIEW: KREŠIMIR ROTIM ‘Da biste nekome operirali mozak, morate biti stabilni u glavi, a do tumora dolazimo kroz nos’

Autor:

Nacional

Predstojnik Klinike za neurokirurgiju u KBC-u Sestara milosrdnica u povodu 30 godina osnivanja Klinike ugostit će jednog od najvećih svjetskih neurokiruga Madjida Samiija, njemačkog stručnjaka iranskog porijekla, a za Nacional govori o uspjesima hrvatske neurokirugije, privatizaciji zdravstva i odlasku liječnika

Krešimirom Rotimom, predstojnikom Klinike za neurokirurgiju Kliničke bolnice Sestara milosrdnica u Vinogradskoj ulici u Zagrebu, razgovarali smo neobičnim povodom. Naime, na obilježavanju 30. godišnjice Klinike za neurologiju, u velikoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti 18. studenoga trebaju se pojaviti i veleposlanici dviju država: Njemačke i Irana. Glavni razlog posjeta veleposlanika vezan je uz činjenicu da na tu manifestaciju dolazi i jedan od najvećih neokirurga današnjice Madjid Samii, profesor i predstojnik neurokirugije iz Hannovera. Osim što je profesor Samii počasni predsjednik Svjetske neurokirurške federacije (WFNS), on je i vlasnik neurokirurških bolnica ne samo u matičnom gradu Hannoveru, nego i privatnih bolnica u Teheranu i Pekingu.

Taj njemački stručnjak iranskog podrijetla, prema Rotimovim riječima, u neurokirurgiji predstavlja “veličinu poput Michaela Jordana u profesionalnoj NBA košarci“. Uz to što je jedan od najpoznatijih neurokirurga u svijetu, profesor Samii napisao je 14 knjiga o neurokirurgiji. On će u Zagrebu održati jedno predavanje, a bit će proglašen i počasnim profesorom na Medicinskom veleučilištu, na kojem je 49-godišnji Krešimir Rotim trenutačno dekan. Osim toga, Rotim je predsjednik Udruženja neurokirurga jugoistočne Europe, koje obuhvaća 15 država uključujući i Tursku i Cipar. On tvrdi da na njegovoj klinici uopće nema lista čekanja. Doduše, te liste čekanja ne postoje prema standardima HZZO-a, jer se sve operacije uspiju obaviti unutar mjesec dana. Na šefovsko mjesto u Vinogradsku došao je 2006. godine s neurokirurgije na Rebru.

NACIONAL: Obilježavate 30 godina Klinike za neurokirurgiju, a na njoj još uvijek nemate gama nož (Gamma Knife)?

Da. Sljedećeg mjeseca, 18. studenoga, slavimo 30 godina Klinike za neurokirurgiju, ali doista nemamo gama nož. Ima ga, međutim, neurokirurgija na Rebru, što je za Hrvatsku više nego dovoljno. Svjetski standardi kažu da je jedan gama nož dovoljan za populaciju od osam milijuna stanovnika, a nas u Hrvatskoj baš i nema toliko. Kada je bolnica na Rebru kupila taj suvremeni instrument, računalo se da će se njime koristiti i pacijenti iz susjednih država…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)