INTERVIEW: IVAN TOLIĆ ‘Hrvatska se ne boji agresije, a retorika srpskih političara je promašena’

Autor:

Ivo Cagalj/PIXSELL

‘Zamijenio sam Andreja Plenkovića u Europskom parlamentu i zastupam hrvatske branitelje jer želim riješiti problem nestalih vojnika i civila Domovinskog rata. Hoću da pronalaženje naših nestalih bude zadaća i europskih institucija. To je civilizacijsko pitanje’

Odlaskom Andreja Plenkovića na dužnost premijera Republike Hrvatske, komodor Ivica Tolić kao sljedeći na izbornoj listi HDZ-a za europske izbore, zauzeo je njegovo mjesto u Europskom parlamentu. Komodor Tolić iza sebe ima besprijekornu vojnu karijeru. Kao dragovoljac Domovinskog rata bio je pripadnik Četvrte gardijske brigade, s kojom je prošao terene od Kruševa, obrane Zadra te sve do oslobađanja hrvatskoga juga. Obnašao je dužnost dozapovjednika, a kasnije i zapovjednika Treće imotske bojne. Sudjelovao je u Operaciji Maslenica kao zapovjednik 53. bojne Desantno-mornaričkog pješaštva, a jedno vrijeme obnašao je i dužnost načelnika Južnog bojišta. Po završetku borbenih operacija imenovan je načelnikom Stožera Hrvatske ratne mornarice, gdje je i promaknut u čin komodora. Nakon toga bio je i zapovjednik Flote HRM-a. Po obrazovanju diplomirani inženjer pomorskog prometa i magistar ekonomije, tijekom vojne karijere Ivica Tolić završio je najviše vojne škole u okviru Oružanih snaga RH; Zapovjedno-stožernu te Ratnu školu, kao i NATO-ovu obrambenu školu u Rimu. Za svoje zasluge u Domovinskom ratu odlikovan je najvišim vojnim odličjima. Zbog osobnih razloga je nakon uspješne vojne karijere umirovljen.

NACIONAL: Prošlo je oko dva mjeseca od vašeg dolaska u EU Parlament, kako ste se snašli?

Dosta dobro. Organizirao sam svoj ured, kolegice i kolege iz Parlamenta koji imaju više iskustva bili su na raspolaganju, kao i sve službe. Iako sam relativno kratko zastupnik, sudjelovao sam u plenarnoj raspravi o Zajedničkoj sigurnosnoj i obrambenoj politici EU-a, postavio sam nekoliko pitanja Komisiji. Postavljena pitanja odnose se na pronalazak nestalih hrvatskih branitelja i civila, otvaranje jedne od agencija EU-a u Hrvatskoj, kao i pitanje pomoći Hrvatskoj od strane Komisije u slučaju Franak pred arbitražnim sudom ICSID-a u Washingtonu…

Kupite digitalno izdanje Nacionala i pročitajte više, a platite manje

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)