Uoči hrvatske premijere predstave ‘Radnice u gladovanju’ dramatičar i dramaturg govori o tužnoj sudbini radnica u Kamenskom koje su inspiracija za tekst, kao i radništva u Hrvatskoj, privatizaciji koja je dovela do toga, ali i o sadašnjoj političkoj i društvenoj situaciji u Hrvatskoj
Kako u kazalištu govoriti o konkretnim društvenim krizama i opipljivoj nepravdi koju trpe stvarni i bliski nam ljudi? Hoće li takva predstava otupjeti društvenu oštricu takve općepoznate priče ili će joj dati dodatnu tragičku dimenziju? Navedena pitanja u središtu su hrvatske premijere teksta „Radnice u gladovanju“ dramskog pisca Gorana Ferčeca, koji tematizira štrajk glađu radnica tekstilne industrije Kamensko iz 2010. Premijera će biti izvedena u Zagrebačkom kazalištu mladih 9. lipnja.
Pisac, dramatičar i dramaturg na izvedbenim i kazališnim projektima Goran Ferčec rođen je u Koprivnici 1987. Diplomirao je dramaturgiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Izvedbene, teorijske tekstove i eseje objavljuje u domaćim i stranim časopisima, a autor je romana “Ovdje neće biti čuda”, objavljenog 2011. Iste godine u Zagrebačkom kazalištu mladih premijerno je izveden njegov tekst “Pismo Heineru Mülleru” u režiji Bojana Đorđeva. Dobitnik je Nagrade austrijskog kulturnog foruma 2007., Nagrade hrvatskog glumišta 2014., Nagrade Festivala Borštnikovih susreta 2014. i 2015. te Nagrade Veljko Maričić 2011. Tekstovi su mu prevedeni na njemački, mađarski, engleski, francuski, slovenski i makedonski jezik…
Komentari