Kineska veleposlanica u Hrvatskoj oduševljena je što sve više hrvatske djece i mladih uči kineski jezik, smatra da u pobošljanju investicijske klime glavnu ulogu trebaju igrati poduzeća, a govori i o stavu Kine prema novom predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu
Veleposlanica Deng Ying započela je svoju karijeru 1985. u Ministarstvu vanjskih poslova Kine, gdje je obnašala različite dužnosti, uključujući i onu šefice Protokola. Bila je i zamjenica generalnog konzula u Konzulatu NR Kine u Los Angelesu, a u Hrvatskoj je dužnost veleposlanice počela obnašati 2013. Otada do danas odlično je upoznala hrvatsko društvo i sve hrvatske krajeve koje je s velikim entuzijazmom obilazila proteklih godina. U njenom pristupu diplomaciji očitavaju se i velike promjene u načinu promoviranja Kine, još uvijek najmnogoljudnije, a odnedavno i ekonomski najjače sile na svijetu, koja broji preko 1,3 milijarde stanovnika. Veleposlanica Deng Ying je osim političkih, nastojala poboljšati i gospodarske odnose između Kine i Hrvatske, aktivno radeći na promociji kineskog jezika i kulture, kao i poticanju poslovnog partnerstva između Hrvatske i Kine. To je ujedno i misija Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu, koji je osnovan 2012. u suradnji sa Sveučilištem u Šangaju. Veleposlanica Deng Ying dala je intervju tjedniku Nacional nakon prvog susreta premijera Plenkovića s kineskim premijerom Li Keqiangom u Rigi.
NACIONAL: Vaša Ekscelencijo, hrvatski premijer Andrej Plenković sudjelovao je na Petom sastanku šefova vlada zemalja središnje i istočne Europe i Kine u Rigi, gdje se sastao s kineskim premijerom Li Keqiangom. Je li to pomak u odnosu na bivše vlade i što je konkretno na tom sastanku dogovoreno?
Njegova Ekscelencija gospodin Li Keqiang, predsjednik Državnog vijeća Narodne Republike Kine, 5. studenog imao je sastanak s Njegovom Ekscelencijom gospodinom Plenkovićem, predsjednikom Vlade Republike Hrvatske, na marginama 5. summita Kine i CEEC-a, zemalja centralne i istočne Europe (16+1) u Rigi. Bio je to prvi susret između kineskog premijera i novog premijera Hrvatske. U prijateljskoj, iskrenoj i pragmatičnoj atmosferi, oba premijera postigla su važni konsenzus oko jačanja sinergije u razvijanju strategija daljnjeg produbljivanja Partnerstva u općoj suradnji između Kine i Hrvatske, u povodu 25. godišnjice uspostavljanja naših diplomatskih odnosa, koja će biti 2017., a oni su dogovarali konkretnu suradnju u određenim područjima. Tijekom Summita, Kina i Hrvatska potpisale su Memorandum o razumijevanju na području morskih luka i industrijskih zona, čime se stvaraju temelji za suradnju na velikim projektima. Prema smjernicama iz Rige, kao rezultat završnog dokumenta Summita, Hrvatska će održati sljedeći krug konferencije na visokoj razini, 16 plus 1, koja će promovirati suradnju na planu turizma između Kine i Hrvatske, kao i svih članica 16+1…
Komentari