Profesor Međunarodnih odnosa govori zašto dizajneri identiteta i veliki dio javnosti panično reagiraju na svaku drukčiju interpretaciju Domovinskog rata te zašto su u hrvatskoj politici i dalje prisutni mitovi koji sprječavaju razvoj liberalne Hrvatske
Knjiga Dejana Jovića “Rat i mit – Politika identiteta u suvremenoj Hrvatskoj” (Fraktura) postavlja pitanja o vladajućem narativu o hrvatskoj državnoj samostalnosti i Domovinskom ratu. Kako suvremena Hrvatska interpretira rat i zbog čega se od njega nikako ne može udaljiti, zašto dizajneri identiteta i veliki dio javnosti panično reagiraju na svaku drukčiju interpretaciju Domovinskog rata te nije li Hrvatska samu sebe okovala vlastitom selektivnom, tabuiziranom i u značajnoj mjeri falsificiranom interpretacijom prošlosti, teme su Jovićeve nove knjige.
Dejan Jović redoviti je profesor Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu. Diplomirao je političke znanosti u Zagrebu (1990.), a na istom fakultetu je od 1991. do 1994. bio pripravnik. Magistrirao je u Ljubljani (1994.) i Manchesteru (1995.), a doktorirao (1999.) na London School of Economics and Political Science. Bio je Jean Monnet Fellow na Europskom sveučilišnom institutu u Firenci i docent na Sveučilištu Stirling u Škotskoj (2000. – 2010.). Nakon 16 godina boravka u Ujedinjenom Kraljevstvu, 2010. vratio se u Zagreb kao profesor, a od 2015. je i gostujući profesor na beogradskom Fakultetu političkih nauka. U 2017./18. je i gostujući istraživač na Goldsmiths koledžu, koji je u sastavu Sveučilišta u Londonu. Od 2004. do 2006. bio je posebni savjetnik hrvatskim ministrima vanjskih poslova, a od 2010. do 2014. glavni analitičar predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića…
Komentari