Glavni ravnatelj Leksikografskog zavoda i ministar kulture u vladi Ivice Račana, upravo je objavio knjigu u kojoj se prisjeća Hrvatskog proljeća zbog kojeg je trpio brojne nevolje, a u intervjuu priča i o književnosti, socijademokraciji, političarima
Unovoj knjizi “Dostava rasutog tereta – deklasificirane priče” Antun Vujić piše o književnosti, “medijskim” piscima, politici i odnosu među političarima i strankama, a dotiče se i vlastite prošlosti, od sudjelovanja u Hrvatskom proljeću do zapošljavanja u Leksikografskom zavodu Miroslava Krleže, u kojem se zaposlio upravo prema preporuci velikoga književnika po kojemu danas taj Zavod nosi ime, a čiji je Vujić glavni ravnatelj na isteku mandata.
Vujić, glavni ravnatelj Leksikografskoga zavoda Miroslava Krleže, bivši ministar kulture i saborski zastupnik, rođen je 14. srpnja 1945. u Dubrovniku. Diplomirao je na Filozofskome fakultetu u Zagrebu i postao profesor filozofije i sociologije. Magistrirao je 1976. na Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku, a 1985. doktorirao iz filozofije znanosti. Tijekom studija bio je urednik kulture u Studentskom listu i u njemu se počeo priklanjati tzv. alternativnoj kulturi, čiji je bio gorljivi zastupnik. Pokrenuo je 1967. i vodio prvi underground list u Jugoslaviji, zagrebački Omladinski tjednik, a od 1969. bio je direktor Centra za kulturnu djelatnost omladine u Zagrebu, ustanove koja je objedinjavala omladinske klubove, alternativne kazališne i druge kulturne grupe te izdavaštvo. Godine 1971. Vujić je bio sudionik Hrvatskog proljeća, a politički nepodoban 1972. te je žigosan kao nacionalist, liberal i anarhosindikalist, pa je izgubio posao. Vujić je bio jedan od osnivača Hrvatskoga odbora za ljudska prava 1989. te iste godine utemeljitelj i predsjednik Socijaldemokratske stranke Hrvatske (SDSH), prve moderne stranke socijaldemokratskog imena u Hrvatskoj. Bio je zastupnik od 1995. do 2000., a u Račanovoj vladi od 2000. do 2003. ministar kulture.
U intervjuu za Nacional Vujić govori o političkoj situaciji u Hrvatskoj, ali osvrnuo se i na SDP u kojem danas više nije aktivan, kao i na bivšeg predsjednika stranke Zorana Milanovića…
Komentari