Projekt obnove toplinarstva u Rijeci, kojeg provodi tvrtka Energo, ulazi u fazu intenzivnih radova – nastavlja se obnova toplana, a u ožujku će početi radovi na distributivnoj mreži tj. obnova 7,9 kilometara toplovoda i izgradnja 2,5 kilometra spojnih toplovoda, istaknuto je u utorak na konferenciji za novinare.
Projekt “Obnova toplinarstva grada Rijeke” vrijedan je 14,9 milijuna eura, a većina tog iznosa ili 11,1 milijuna eura sufinancira se europskim sredstvima odnosno iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.
Projekt je počeo 2021. godine i trebao bi biti završen sredinom 2024. godine, a cilj mu je povećanje energetske učinkovitosti i pouzdanosti opskrbe toplinskom energijom ulaganjima u modernizaciju toplana i toplovoda, uz postupan prelazak na obnovljive izvore energije, istaknuli su na konferenciji za novinare gradonačelnik Rijeke Marko Filipović i zamjenik direktora Energa Marko Križanec.
Filipović je rekao da je obnova toplinarstva važan projekt za budućnost Energa, koji je posljednjih mjeseci prošao dinamično razdoblje, koje se odrazilo i na poslovanje.
Podsjetio je da je Grad Rijeka, nakon povlačenja talijanskih partnera iz tvrtke Hera, preuzeo još 34 posto udjela u Energu, a nakon dokapitalizacije s 30 milijuna kuna Grad Rijeka u Energu ima udio od gotovo 92 posto. Oko osam posto udjela u Energu i dalje drži Croplin, a male udjele imaju i općine Čavle i Kostrena te Grad Kraljevica.
Filipović je najavio i kako će se na Gradskom vijeću u četvrtak razmatrati dogovor s bankama kako bi se kratkoročni krediti Energa reprogramirali u dugoročne, a riječ je o ukupno 11,6 milijuna eura, što će Energu omogućiti stabilno poslovanje.
Govoreći o projektu obnove toplinarstva, zamjenik direktora Energa Marko Križanec je izvijestio da radovi na pogonima toplana traju, a uskoro će početi radovi na više od 10 kilometara distributivne toplovodne mreže. Radovi na izgradnji spojnog toplovoda počet će u drugoj polovici ožujka, a potkraj proljeća i na rekonstrukciji postojeće toplovodne mreže.
Križanec je najavio da sljedeći tjedan počinju radovi na najvećoj toplani Gornja Vežica, koja će proizvoditi i toplinsku i električnu energiju, imati solarne panele te dva spremnika tople vode. Završetak radova očekuje se u srpnju.
Traju radovi na toplani Malonji, a na toplani u Srdočima će krenuti nešto kasnije, dok su pri kraju radovi na toplani Zamet, koja će biti vršna i raditi samo za hladnijeg vremena.
Križanec je izvijestio i da Energo sudjeluje i u programu Life, kojega financira EU, a sklopu kojeg se razvijaju novi projekti, s još naprednijim tehnologijama.
Po njegovim riječima, Energo ima oko 30 tisuća korisnika, 10 tisuća centralnog grijanja, a oko 20 tisuća korisnika distribucije plina.
U opskrbi plinom Energu je, nakon odlaska dijela korisnika drugoj tvrtki koja je opskrbljivač u obvezi javne usluge, ostalo oko četiri tisuće korisnika.
Naime, od 1. travnja 2021. godine Energo je prestao biti opskrbljivač plinom u obvezi javne usluge za područje Rijeke i okolice te je postao tržišni opskrbljivač. Od početka travnja 2021. za korisnike plina iz kategorije kućanstva opskrbljivač u obvezi javne usluge Gradska plinara Zagreb – Opskrba.
Križenec je najavio kako će učiniti sve da se, nakon što se ponovno uspostave tržišni uvjeti, korisnici opskrbe plinom koji su prešli drugom opskrbljivaču vrate Energu, kao i da će se Energo kada bude raspisan novi natječaj, uz obavljanje tržišne usluge, javiti i za novog opskrbljivača plinom u obvezi javne usluge.
Na današnjoj konferenciji Filipović je najavio kako će uskoro biti raspisati natječaj za direktora Energa, jer dugogodišnji direktor Sanjin Kirigin stječe uvjete za mirovinu.
Križanece je na novinarski upit potvrdio je da će se javiti na natječaj za direktora Energa.
Komentari