“Kraj dvadesetgodišnjeg režima Al-Asada strateški je politički poraz za Moskvu i Kremlj je gurnuo u krizu dok Rusija nastoji zadržati stratešku vojnu bazu u Siriji”, napisao je ISW u najnovijem izvješću objavljenom jučer.

Nakon što su u samo nekoliko dana osvojili velike gradove poput Alepa, Hame i Homsa, islamistički pobunjenici jučer su ušli u Damask, proglasili svrgavanje al-Asadove vlasti, a glavni grad su proglasili oslobođenim.

ASADOV PAD Ovo su pobjednici i gubitnici

Loše za Rusiju i Putina

“Ruska nesposobnost ili odluka da ne ojača Asadov režim dok je ofenziva sirijske oporbe brzo napredovala širom zemlje naštetit će i kredibilitetu Rusije kao pouzdanome i učinkovitom sigurnosnom partneru u cijelom svijetu, što će istodobno negativno utjecati na Putinovu sposobnost da zajamči potporu u svijetu za ono što bi želio – multipolarni svijet”, stoji u analizi ISW-a.

ISW je prikupio “jake pokazatelje” po kojima je Rusija postavljala uvjete za evakuaciju vojne imovine iz Sirije i po kojima ruske vojne baze nisu sigurne.

ABU MUHAMED AL-DŽOLANI Tko je vođa sirijskih pobunjenika? Kažu da je pragmatični radikal

“Čak i ako Rusija zadrži neke ili sve svoje baze u Siriji, to će značiti velik geopolitički gubitak za Moskvu, jer će nastavak ruskog stacioniranja u Siriji biti prepušten na milost i nemilost sirijskim oporbenim grupama koje je Kremlj ranije nazivao teroristima”, stoji u objavi ISW-a.

Al-Asad dobio azil u Moskvi

Al-Asad je napustio predsjedničku funkciju, a napustio je i zemlju, objavilo je jučer rusko ministarstvo vanjskih poslova. Kasnije je potvrđeno da je u Moskvi i  da je dobio azil.

Rečeno je da je Rusija bila u kontaktu s pobunjeničkim skupinama u Siriji. Moskva je još od 2015. godine pružala ključnu vojnu potporu Al-Asadovu režimu.

HUMANITARCI Ruske agencije: Asad s obitelji u Moskvi, odobren im je azil