Institut za oceanografiju upozorio: “Nastavlja se invazija opasne ribe na Jadran, sve bodlje su otrovne!”

Autor:

Facebook/IZOR

Iz splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo upozorili su na pojavu nove invazivne vrste ribe koja je sve učestalija u Jadranskom moru. Radi se o vatrenjači ili ribi-lavu, koja je prekrivena otrovnim bodljama i iznimno opasna. U našem dijelu Jadrana, kako navode iz IZOR-a, zavladala je prava invazija te ribe.

“Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun, Pterois miles je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosustave. Ozloglašena je zbog svoje izdašne ishrane autohtonim ribljim vrstama, te brzog širenja na koloniziranim područjima Sredozemlja”, kažu u Institutu te pojašnjavaju kako su sve bodlje na tijelu su otrovne te se kod uboda javlja izuzetno jaka bol, a mogući su i ozbiljniji simptomi pa se u slučaju uboda preporučuje posjet liječniku.

“Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti s oprezom, a posebice u slučaju ulova tijekom ribolova. Srećom, kao što je slučaj i kod ostalih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralizirati toplinom (najbolje utapljajući ubodeno mjesto neposredno nakon uboda u vodi temperature 40-45 stupnjeva Celzijusa u trajanju od 30 do 90 minuta uz pažnju da ne dođe do opeklina)”, ističu.

Stručnjaci Instituta za oceanografiju i ribarstvo podsjećaju i da je ta opasna vrsta prvi put zabilježena u Jadranskom moru 2019. godine, a najsjeverniji nalaz bio je kod Visa 2021. godine. S obzirom na dinamiku njenog širenja, te trendove širenja toploljubnih vrsta povezanih sa zatopljenjem mora, očekuje se da će se pojavljivati sve češće. Ove godine zabilježena je nekoliko puta na području južnog Jadrana, a jučer je ulovljena i na Korčuli, blizu Račišća.

Institut je objavio i preporuke:

“Prije svega vodite računa o vlastitoj sigurnosti te oprezno rukujte s njom ako dođe do slučajnog ili namjernog ulova. S obzirom na to da se radi o teritorijalnoj vrsti, u slučaju značajnijeg povećanja populacije, ciljani izlov može biti učinkovita mjera kontrole populacije na područjima veće brojnosti. Također, smanjenje antropogenog pritiska na morski ekosustav može povećati njegovu otpornost na štetne učinke invazivnih vrsta. U slučaju vatrenjače, hobotnica i neke vrste kirnji predstavljaju za sada jedine poznate predatore u Sredozemnom moru te očuvanje njihovih populacija može doprinijeti kontroli njene populacije.

Ako primijetite vatrenjaču tijekom ronjenja, ili je ulovite, molimo da nas obavijestite. Njeno prisustvo često se opaža u blizini podvodnih grebena i na manjim dubinama dostupnim podvodnim ribolovcima i rekreativnim roniocima. Vatrenjača je izvrsnog okusa te ju je moguće konzumirati”, naglasili su iz IZOR-a.

 

Upozorenje! U Jadranu uočena iznimno otrovna riba: “Konzumacija može biti fatalna”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.