SERIJA DOKUMENATA U POSJEDU NACIONALA baca novo svjetlo na slučaj smjene Bore Nogala iako one nisu nužno suprotstavljene tvrdnjama da je on smijenjen zbog političkih razloga i Bandićeve želje za kontrolom nad bolnicom
U Dječjoj bolnici Srebrnjak u Zagrebu koja je prošlog tjedna dospjela u fokus javnosti zbog smjene ravnatelja Bore Nogala i prosvjeda zbog navodne političke okupacije uspješno vođene ustanove, navodno i zbog opstrukcije njenih multimilijunskih projekata, u proteklih nekoliko godina zabilježen je niz nepravilnosti, nezakonitosti i flagrantnih slučajeva kršenja pravila liječničke profesije, pa čak i sumnja u nadriliječništvo. To proizlazi iz serije dokumenata kojoj je Nacional došao u posjed, prije svega iz rezultata nekoliko opsežnih nadzora koje su proveli stručnjaci Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), a zatim i nadzora Gradskog kontrolnog ureda Grada Zagreba.
Premda ove informacije nisu nužno suprotstavljene tvrdnjama da je ravnatelj Nogalo smijenjen zbog političkih razloga i Bandićeve želje za kontrolom 440 milijuna kuna vrijednog projekta Dječjeg centra za translacijsku medicinu, a moguće i vrijednog zemljišta na Brestovcu, ipak bacaju novo svjetlo na cijeli slučaj i sugeriraju da se ovom bolnicom nije upravljalo na apsolutno savršen način, kako se javno predstavljalo.
Dapače, više je dokaza da je vodstvo Srebrnjaka na čelu s Borom Nogalom, ravnateljem s 23-godišnjim stažem, svjesno i namjerno ignoriralo ozbiljna upozorenja stručnjaka nadležnih za kontrolu funkcioniranja zdravstvenog sustava, odbijalo suradnju s njima i nije izvršavalo naloge za ispravljanje nepravilnosti. A one su se kretale od benignih i formalnih, poput pogrešnog knjiženja i ispostavljanja računa HZZO-u, preko neurednog vođenja medicinske dokumentacije usprkos jasnim zakonskim odredbama, pa sve do izvođenja medicinskih zahvata bez odobrenja, zapošljavanja liječnika mimo dozvole vlasnika bolnice te spomenutog nadriliječništva. Tijekom proteklog vikenda više nacionalnih medija izvijestilo je o navodnim nezakonitostima prilikom smjene Nogala, prije svega zato što Upravno vijeće bolnice nije u proteklih šest mjeseci usklađeno sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i sastoji se od pet, umjesto sedam članova. Stoga je za ponedjeljak sazvana sjednica Gradske skupštine na kojoj bi se sa zakonom uskladili statuti svih šest zagrebačkih bolnica. No prije toga, Upravno vijeće Srebrnjaka – za koje se tvrdi da je nezakonito – izmijenilo je nekoliko članaka statuta, a između njih i jedan koji definira okolnosti za smjenu ravnatelja i sada kao jedan od razloga propisuje ‘’nesuradnju s gradskom upravom ili Gradskim kontrolnim uredom’’. To je ponovno izazvalo val nezadovoljstva i najavu Nogala da će se protiv vlastite smjene boriti svim zakonski dopuštenim sredstvima. Oštro je napao predsjednicu Upravnog vijeća Anu Stavljenić Rukavinu zbog činjenice da je registrirala vlastitu tvrtku za konzultacije i savjetovanje, aludiravši da je željela ugraditi svoje usluge u spomenuti europski projekt vrijedan 60 milijuna eura, na što je ova odgovorila da ‘’može raditi jedino na gradnji kućice za pse’’. Optužbe i protuoptužbe redale su se svakih nekoliko sati i sve je vodilo prema burnom obračunu, pa je Bandić dodatno pojačao ulog: na adrese Ministarstva zdravstva i HZZO-a poslao je dramatične dopise u kojima zahtijeva podatke o osobama koje su zaprimile rezultate provedenih nadzora na Srebrnjaku, o pravnim radnjama poduzetim oko nezakonitosti u tim rješenjima i postupcima i institucijama pred kojima se ti postupci eventualno vode. Bandić je napisao:
‘’Sve navedeno, a obzirom na protek vremena i ozbiljnost utvrđenih činjeničnih stanja, a kojima se u biti utvrđuju elementi kaznenog djela nadriliječništva 184. čl Kaznenog zakona (…) i pružanja zdravstvene zaštite bez odgovarajućih dopuštenja nadležnih tijela, traži se dostaviti do 16. prosinca u 12 sati.’’
Sve je više dokaza da je vodstvo Srebrnjaka, na čelu s Borom Nogalom, svjesno i namjerno ignoriralo ozbiljna upozorenja stručnjaka nadležnih za kontrolu funkcioniranja zdravstvenog sustava
Dokumente o višekratnim nadzorima HZZO-a na Srebrnjaku, koje Nacional posjeduje, Bandić i njegova gradska uprava po svemu sudeći zaprimili su tek nakon smjene Bore Nogala i postavljanja vršiteljice dužnosti ove bolnice Ivane Đerek Dubravčić, a po načinu intonacije spomenutih dopisa Ministarstvu i HZZO-u evidentno je da očekuje i kaznenu odgovornost zbog nepravilnosti evidentiranih u njima.
Kontrolori Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u Dječjoj bolnici Srebrnjak koncem studenoga 2015. pronašli su niz manjih i formalnih nepravilnosti, no dva otkrića bila su posebno zabrinjavajuća. Po prvome, u nekoliko desetaka slučajeva zdravstvenu zaštitu u svojstvu pedijatra-gastroenterologa pružala je liječnica koja je po struci magistrica nutricionizma, i to tako što je pacijente primala izravno ‘’s ulice’’ i bez uputnice liječnika primarne medicine, ili uz uputnicu bolnice Srebrnjak. Iz HZZO-a su naložili da se promptno prekine takva praksa i da nutricionistica hitno prestane pružati zdravstvenu zaštitu u struci za koju nije specijalizirana i ovlaštena.
Kao druga iznimno bitna nepravilnost navodi se činjenica da su u ovoj bolnici obavljani poslovi iz otorinolaringologije-kirurgije, za što ustanova nije imala odgovarajuće rješenje Ministarstva zdravstva – odnosno da su usluge pružane nezakonito i neugovorno. Pored toga, utvrđeno je da bolnica nije vodila ni očevidnik kirurških zahvata ni dnevna izvješća o radu, pa je naloženo i da se ove nepravilnosti hitno uklone. U izvještaju ispisanom na 62 stranice ističe se i jedan šokantan detalj: kontrolori u određenim trenucima naprosto nisu mogli utvrditi neke osnovne činjenice. ‘’Način i okolnosti pod kojima Ustanova provodi premještanje operiranih bolesnika iz Odjela za dječju kirurgiju na neugovoreno bolničko liječenje u predmetnoj kontroli nije bilo moguće potanje istražiti zbog nesuradnje djelatnika Ustanove pri utvrđivanju činjeničnog stanja’’, stoji između ostalog u ovom dokumentu, sugerirajući da su zaposlenici Srebrnjaka odbili poslušnost.
Nova kontrola HZZO–a uslijedila je u srpnju 2016., kada je ponovno ustanovljen niz nepravilnosti, između ostaloga i ona da je ista nutricionistkinja nastavila raditi kao liječnica u hitnoj pedijatrijskoj ambulanti, ambulanti za fizikalnu terapiju i pedijatrijskoj gastroenterološkoj ambulanti, da je samostalno ordinirala pretrage i propisivala lijekove, pa čak i da je pacijente ‘’upućivala sama sebi’’ uputnicama na kojima bi se njeno ime nalazilo na dva mjesta – s time da na jednom mjestu nije navodila svoje zanimanje.
Time je, tvrdi se, zakon višestruko prekršen – jednako kao i u slučaju operacijskog i bolničkog liječenja na Srebrnjaku bez dozvole Ministarstva zdravstva koje je nastavljeno čak i nakon što je Ministarstvo u veljači 2016. precizno sročenom dopisom dalo izričito uputu o djelokrugu rada bolnice. ‘’Unatoč dopisu i izmjeni uvjeta ugovaranja od strane Zavoda, Ustanova je nastavila provoditi djelatnost Otorinolaringologija – jednodnevna kirurgija’’, stoji u ovom nalazu.
Dakle, prevedeno na laički jezik, Boro Nogalo i njegovi suradnici izričito su odbili provesti naloge Ministarstva zdravstva i HZZO-a i ispoštovati zakone koji ne garantiraju samo funkcionalnost zdravstvenog sustava, nego i sigurnost pacijenata. Pored svega toga, indirektno su naštetili i bolnici jer je osim opomene izrečena i mjera umanjenja 3 posto ugovorenog mjesečnog iznosa iz ugovora s HZZO-om, dakle 81 tisuću kuna mjesečno, a onda je ta kazna povećana još jedan posto, odnosno 27 tisuća kuna mjesečno.
Kontrolori HZZO-a napisali su da je u nekoliko desetaka slučajeva zdravstvenu zaštitu u svojstvu pedijatra-gastroenterologa pružala liječnica koja je po struci magistrica nutrici
Treća kontrola Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na Srebrnjaku uslijedila je u kolovozu 2018., a tada je ponovno ustanovljeno da se bez odobrenja Ministarstva zdravstva i mimo ugovora s HZZO-om ondje i dalje pruža zdravstvena zaštita iz otorinolaringologije, uključujući jednodnevnu kirurgiju. U ovom slučaju čak je otkriveno da su se originalna otpusna pisma pacijenata razlikovala od kopija koje su se dostavljale Zavodu, što otvara sumnju u otvoreno falsificiranje, a pored toga sumnja se u namjerno stavljanje nečitkih potpisa liječnika i pogrešnih šifri za liječene bolesti u nizu slučajeva upravo na ovom, ionako spornom odjelu. Uz opomenu, i u ovom rješenju kontrolora Srebrnjaku ponovno su umanjena mjesečna ugovorena sredstva 1 posto, dakle gotovo 29 tisuća kuna.
Gradski kontrolni ured Grada Zagreba svoj nalaz sa Srebrnjaka sastavio je početkom studenoga ove godine. U njemu se između ostalog navodi da je bolnica zapošljavala liječnike godinama prije nego što će dobiti dozvole za proširenje djelatnosti i na one za koje su oni specijalizirani, a u istom nalazu detaljno su analizirana zapošljavanja na Srebrnjaku koja su – budući da spomenuti nalazi HZZO-a prethodno očito nisu bili dostupni odgovornima – navedena kao glavni argument za smjenu Bore Nogala.
Ondje je opisano devet konkretnih slučajeva u razdoblju od 2013. do 2017. u kojima je Dječja bolnica Srebrnjak postupila mimo odluka vlastitog Upravnog vijeća: zapošljavanje doktora medicine obrazloženo je suglasnošću UO-a za mjesto pedijatra i radiologa; zapošljavanje otorinolaringologa suglasnošću za pulmologa i pedijatra; zapošljavanje liječnika medicine odobrenjima za laborante i pedijatre, i tako dalje. Usprkos ovako sročenim nalazima, Nogalo je nastavio tvrditi da se ‘’ništa nije radilo bez Upravnog vijeća’’, da su ‘’sve lagali i izmislili’’ i da je on kriv ‘’zato što nikome nije lizao dupe’’. Nogalo je ustvrdio i da nijednu osobu nije zaposlio bez natječaja i da je cijelo vrijeme pokušavao osigurati da sustav funkcionira, pogotovo u situaciji kada je često vladao deficit liječnika potrebnih specijalizacija.
‘’Postali smo zlatna koka zbog projekta Centra medicinske translacije, jedinog takvog u Europi, kojega se želi preuzeti ili eventualno uništiti. Moja obveza je boriti se za zakonitost i dovršiti ono što smo stvarali’’, kazao je u Nogalo u emisiji ‘’Provjereno’’. Vršiteljica dužnosti ravnateljice Ivana Đerek Dubravčić odmah po stupanju na dužnost obavijestila je javnost da se analizira sva dokumentacija 60 milijuna eura vrijednog projekta Dječjeg translacijskog centra ‘’kako bi se ubrzali svi procesi i izbjegla ugroza ovog strateški važnog projekta za Grad Zagreb i Republiku Hrvatsku’’. Za zemljište na Brestovcu ustvrdila je da je upravo Nogalo potpisao ugovor o prijenosu na Grad Zagreb, odnosno da je spomenutih 813 kvadratnih metara – za koje se tvrdilo da su jedan od razloga Bandićevih nasrtaja na njega – upravo donedavni ravnatelj dragovoljno i pravomoćno predao Bandiću.
Komentari