Inspekcija danas kreće u nadzor doma u kojem je poginulo šestero ljudi

Autor:

11.01.2020., Andrasevec - U Domu za starije i nemocne osobe izbio je pozar u kojemu je smrtno stradalo sest osoba. Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedekovic, drzavna tajnica u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Marija Pletikosa. Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Inspekcija Ministarstva socijalne politike danas kreće u nadzor obiteljskog doma u Andraševcu.

Prema uputi Ministarstva, Centar za socijalnu skrb Donja Stubica još od prethodne noći kontaktira s članovima obitelji i skrbnicima korisnika smještenih u objektu do izgorjele drvene kućice, s ponudom da 21 korisnik bude privremeno premješten u dom u Loboru te u još neke domove.

Naime, i taj je objekt nelegalan, odnosno za njega nije ishodovana dozvola pa moraju svi iz njega biti preseljeni.

“Minimalni uvjeti nikad nisu bili utvrđivani niti je izdano odgovarajuće rješenje o početku rada za obiteljsku kuću na adresi Dolinska 22 niti drveni objekt koji se nalazi u dvorištu te kuće”, otkrila je Martina Gregurević Šanjug, pročelnica u Krapinsko-zagorskoj županiji.

Novi Zakon o socijalnoj skrbi u vrlo kratkom vremenu bit će pušten u javnu raspravu i, među ostalim, pooštrit će kriterije potrebne za dobivanje dozvole za rad obiteljskih domova. Temeljem tog zakona, mijenjat će se prateći pravilnik koji precizira uvjete pod kojim se obiteljski dom može otvoriti. Uvest će se nadzor tih domova i on će se decentralizirati. Tendencija je da za nadzor bude odgovoran onaj tko izdaje dozvolu za rad, a to je županija, te će županije ubuduće i kontrolirati obiteljske domove, piše Večernji list.

Nadzor obiteljskih domova sada je pravno potpuno nepokriven i kao takav zatamnjeno područje u kojem su moguće zlouporabe i neadekvatna skrb, pa su mnogi stariji ljudi smješteni u krajnje nehumanim uvjetima. Obiteljskim je domovima dana mogućnost da se uključe u mrežu domova za skrb starijih i nemoćnih, odnosno u sustav socijalne skrbi, međutim, vrlo je malo takvih domova to učinilo. Prema nekim podacima – niti dva posto.

Većina vlasnika obiteljskih domova – fizičke osobe, vjerske zajednice itd. – radije radi izvan te mreže i sami kreiraju razinu socijalne skrbi u svojim domovima i cijenu tih usluga te ih ugovaraju izravno s obiteljima i skrbnicima korisnika. U tom slučaju ne podliježu ni kontroli države. Naime, inspekcija Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku sada nije obvezna ići u nadzor tih domova osim ako ne dobije kakvu prijavu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.