Bivši ministar financija i saborski zastupnik Boris Lalovac komentirao je proračun za 2025. godinu.
“Oni govore da uvode reforme, a svake godine im fali dodatna milijarda za zdravstvo. Onda vidite da je to ozbiljna stvar. I ministar Zdravko Marić je rekao – pa koliko god vam ja dao novaca, opet moramo ubacivati”, podsjetio je u petak Lalovac, gostujući na N1.
‘U zdravstvu vlada potpuni kaos’
“Pogledajte zadnje izvješće državne revizije za sustav bolnica iz 2021./2022. Predlažem da svi pročitaju što je državna revizija našla. Potpuni kaos, što se tiče dugova, kontrole potrošnje. itd. Nisam to ja rekao, nego državni ured”, ustvrdio je.
Smatra da bi bilo dobro da sustav zdravstva preuzme netko iz sustava financija, tko nema kontakt sa zdravstvom.
“Ovo su ozbiljni problemi. Tu je sedam milijardi eura, a možete misliti koliko je tu pipaka“, ocijenio je Lalovac.
‘Ako su trgovačke marže tako male, kako to da stalno rastu prihodi od poreza na dobit’
Vlada kaže da je proračun “razvojan, socijalan i održiv”, a Lalovac kaže da će svaki građanin osjetiti koliko je to točno sljedeće godine.
“To što će građani dobiti nekih dodatnih 30-40 eura veće plaće kroz poreznu reformu, mislim da se njihov standard neće poboljšati. Kada netko dobije 20 eura veću mirovinu i ode u trgovinu, vidjet će da su cijene osnovnih potrepština na vrhu”, istaknuo je.
“Prije dva dana je Europska središnja banka (ESB) izdala priopćenje u kojem je rekla da su određeni poduzetnici čak koristili softvere umjetne inteligencije da bi napuhavali cijene proizvoda. A zamislite koliko toga ima kod nas. I u SAD-u su upozoravali na isto”, dodao je.
Trgovci se pak brane da nemaju velike marže nego da im rastu troškovi, no Lalovac se s time ne slaže.
“Pogledajte proračun, u njemu se vide nikad veće uplate poreza na dobit. Ako su tako male marže, kako je moguće da će i sljedeće godine porez na dobit rasti na blizu tri milijarde eura, a prije ove krize bile su ispod dvije milijarde. I što se dogodilo u te dvije-tri godine ako nije bilo dodatne zarade?”, istaknuo je.
‘Kada HNB govori o percepciji inflacije, onda nemamo povjerenja u nju’
Dodao je i da treba uzeti u obzir da je u Hrvatskoj manje stanovnika.
“To je inflacija pohlepe, nema drugih argumenata”, poručio je.
Osvrnuo se i na izjavu HNB-a da to “nije inflacija nego samo percepcija”.
“Kad jedna institucija, koja bi se trebala boriti protiv inflacije, izjavi to, onda je naša percepcija da nemamo povjerenja prema takvoj instituciji“, zaključio je Lalovac za N1.
Komentari