INFARKTNA UTAKMICA Od očaja do ekstaze pa nazad: Hrvatska se vratila pa sve prosula u nadoknadi

19.06.2024., Volksparkstadion, Hamburg, Njemacka - Europsko prvenstvo 2024., skupina B, 2. kolo, Hrvatska - Albanija. Photo: Luka stanzl/PIXSELL

Hrvatska je u drugom kolu skupine B Europskog prvenstva remizirala protiv Albanije 2:2. Novi je to loš rezultat, nakon poraza u prvom kolu od Španjolske 3:0. Posljednja utakmica za izabranike Zlatka Dalića je u ponedjeljak od 21 sat protiv Italije.

Prvo poluvrijeme protiv Albanije bilo je jedno od najgorih od kako je Dalić preuzeo reprezentaciju 2017. godine. Albanija se branila u gustom bloku, svi igrači su bili iza lopte, ali Hrvatska to nije mogla nikako probiti.

Najveći problem u prvom poluvremenu bio je spori protok lopte u napadima koje su Albanci jednostavno mogli pratiti i zatvarati. Hrvatska je poluvrijeme završila bez udarca u okvir gola, dok je Albanija imala tri. Jedan od da tri je prošao Dominiku Livakoviću iza leđa, druga dva je nevjerojatno obranio i jedino je on zaslužan što Hrvatska nije bila u većem rezultatskom deficitu nakon prvih 45 minuta.

Posljednjih nekoliko dana pisalo se kako će Dalić napravit nekoliko promjena u odnosi na Španjolsku, no, unatoč svim nagađanjima, Marcelo Brozović je ponovno započeo utakmicu od prve minute. Kako je odigrao prvih 45 minuta, dovoljno govori podatak da ga je Dalić izvadio odmah na početku nastavka umjesto Marija Pašalića. Brozović od odlaska u Saudijsku Arabiju nije više ni sjena igrača kakav je bio kada je bio jedan od glavnih na pohodu prema medaljama na dva Svjetska prvenstva.

Nakon što su ušli Pašalić i Luka Sučić, koji je zamijenio Lovru Majera, Hrvatska je odmah proigrala znatno bolje i već u prvih 10 minuta je stvorila bolje prilike nego cijelo prvo poluvrijeme. Međutim, usprkos boljoj igri, Hrvatska nije ozbiljno zaprijetila vratima Thomasa Strakoshe osim udarca Josipa Šutala nakon kornera Luke Modrića. No, ni taj pokušaj nije išao u okvir gola.

U 69. minuti u igru je ušao Ante Budimir umjesto Petkovića i to se pokazalo kao pun pogodak. Budimir je nakon svega pet minuta upisao asistenciju, čvrsta obrana Albanije napokon je kapitulirala u 74. minuti kada je Andrej Kramarić na svoj 33. rođendan zabio za 1:1. Kovačić je povukao napad i dodao za Budimira, a on je to proslijedio do Kramarića, koji je nasamario i svog čuvara i vratara Albanije te pogodio u bliži kut.

Budimir je bio ključan igrač i kod drugog gola Hrvatske u 76. minuti. Napadač Osasune se izborio za loptu na lijevoj strani šesnaesterca i odigrao povratno za Sučića, čiji je udarac završio u bloku, no lopta se zatim u gužvi od Gjasule odbila u gol. Hrvatska je do kraja stvorila još nekoliko šansi, no Albanija je bila ta koja je zabila još jedan gol. U 95. minuti su Albanci probili desnu stranu hrvatske obrane i odigrao povratnu loptu za Gjasulu, koji je zabio za izjednačenje.

Izgubili su tako Vatreni važna dva boda, s kojima su mogli praktički osigurati osminu finala. Posljednju priliku na ovom Euru imaju u ponedjeljak od 21 sat kada igraju utakmicu posljednjeg kola grupne faze protiv Italije. Sve osim pobjede u toj utakmici šalje Hrvatsku kući.

LOŠE PRVO POLUVRIJEME Ivković: Da nas je netko skupio prvi put ne bi odigrali ovako