Ines Bojanić: “To je rat koji traje već stoljećima da se kroti goropadnice”

Autor:

03.04.2014., Zagreb - Ines Bojanic, kazalisna, televizijska i filmska glumica. r"nPhoto: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

U nedjelju 3. prosinca u Satiričkom kazalištu ‘Kerempuh’ premijerno će biti izvedena predstava „Kroćenje goropadnice“ prema motivima Williama Shakespearea i u režiji Selme Spahić. Dramaturgiju potpisuje Emina Omerović, scenografiju Matija Blašković, kostimografiju Selena Orb, koreografiju Ena Kurtalić, dok je autor glazbe Nenad Kovačić.

U predstavi igraju Linda Begonja, Ines Bojanić, Borko Perić, Dražen Čuček, Marko Makovčić i Jakov Zovko.

Kao jedna od inspiracija za “Kroćenje goropadnice” Shakespeareu su poslužile tada popularne folklorne predaje koje su prenosile s koljena na koljeno priču o neposlušnoj, neukrotivoj ženi i njezinu jeziku. Predstava „Kroćenje goropadnice” autorski je projekt baziran na kombiniranju različitih diskursa, stilova i izvora u želji da uđemo u dijalog s dramskim kanonom i svojom pozicijom u odnosu na njega danas.

O predstavi je kao ‘Kulturna gošća’ Radio Nacionala govorila glumica Ines Bojanić koja se na početku osvrnula na odgodu predstave zbog bolesti glumaca: “Biti ili ne biti. Počelo je vrijeme korone i problemi oko svega toga i već smo svi ‘na zadnjim nogama’ što se tiče tih bolesti. Nama je bio tako lijep proces rada i tako se veselimo toj premijeri da mislim da ćemo se nekako skupiti, ne nekako nego sigurno, tako da će premijera biti u nedjelju 03. prosinca u kazalištu ‘Kerempuh’.

Službeni naziv predstave bio je “Ukroćena goropadnica” dok će premijerni naslov glasiti “Kroćenje goropadnice”, što Ines Bojanić objašnjava: “To je rat koji traje već stoljećima da se kroti goropadnicu, mi bi htjeli da se ona ukroti, mi nju još uvijek krotimo i pokušavamo ukrotiti, ali vidjet ćemo kako će to završiti u našoj predstavi. Predstava je zapravo jedan autorski projekt, on je baziran na kombiniranju različitih stilova i izvora. Išlo se iz glumca, radilo se puno na našim samim analizama privatnih odnosa prema seksu, Shakespeareu, prema današnjoj poziciji muškarca u društvu, poziciji žene u društvu, nekoj povijesti svega koja nas je dovela do danas, našim rakursima, diskursima, željama i onom što razmišljamo da se postavi na scenu.”

Cijelo gostovanje Ines Bojanić poslušajte u nastavku:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.