Industrija flaširane vode jedna je od najpropulzivnijih, ali istovremeno najvećih zagađivača na svijetu

Autor:

19.07.2012., Vodice - U Vodicama cijena male boce vode je od 7 do 12 kuna s dvije strane hotela Olympia. Na plazi je 12 kuna, a s gornje strane hotela na cesti iznosi 7 kuna. Obje cijene su u kiosku Tiska.rPhoto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Industrija flaširane vode je brzo rastuća grana. Više od milijun boca vode proda se svake minute diljem svijeta i sektor ne pokazuje znakove usporavanja, prema novom izvješću. Očekuje se da će se globalna prodaja flaširane vode gotovo udvostručiti do 2030.

No golemi globalni uspjeh industrije dolazi uz veliku ekološku, klimatsku i društvenu cijenu, navodi se u izvješću koje je u četvrtak objavio Sveučilišni institut Ujedinjenih naroda za vodu, okoliš i zdravlje, a koje analizira globalne utjecaje industrije.

Podzemna voda koja se vadi kako bi se napunile milijarde plastičnih boca godišnje, predstavlja potencijalnu prijetnju izvorima pitke vode i potiče svjetsku krizu plastičnog onečišćenja, dok rast industrije pomaže odvratiti pozornost i resurse od financiranja infrastrukture javne vode koja je očajnički potrebna u mnogim zemljama, prema izvješću.
Jedan od najbrže rastućih sektora u svijetu

Istraživači su analizirali podatke iz 109 zemalja i otkrili da je industrija flaširane vode zabilježila rast prodaje od 73% od 2010. do 2020., što je čini jednom od najbrže rastućih industrija u svijetu.

Godine 2021. globalna prodaja flaširane vode dosegla je 350 milijardi litara i procijenjena je na 270 milijardi dolara, a očekuje se da će brojka porasti na 500 milijardi dolara do 2030. godine.

Flaširana voda popularna je u cijelom svijetu, a najveći potrošači su SAD, Kina i Indonezija. Zemlje na globalnom jugu zajedno predstavljaju otprilike 60% tržišta.

Postoje značajno različite motivacije za pijenje flaširane vode, ovisno o regijama, navodi se u izvješću.

U bogatijim zemljama, gdje je čista voda iz slavine obično dostupna, flaširana voda se često smatra nešto poput “luksuzne” kupovine, smatra se zdravijom i ukusnijom od vode iz slavine, navodi se u izvješću.

“Ovu percepciju potiču korporacije koje promoviraju flaširanu vodu kao čisti proizvod”, rekla je za Zeineb Bouhlel, glavna autorica izvješća i istraživačica na Institutu za vodu, okoliš i zdravlje UN-ovog Sveučilišta.

Međutim, u mnogim zemljama srednjeg do niskog dohotka to je često povezano s nedostatkom pouzdanog pristupa sigurnoj vodi iz slavine.

Vladimir Smakhtin, koautor izvješća i bivši direktor UN-ovog thinktanka za vodu, rekao je da širenje industrije i njen potencijal da odvrati fokus od širenja javne vodovodne infrastrukture, može dodatno pogoršati globalnu nejednakost kada je u pitanju pristup vodi , posebice kako se klimatska kriza pojačava.

Glasnogovornik Međunarodne udruge za flaširanu vodu rekao je  da industrija “podržava snažne javne vodoopskrbne sustave koji su važni za opskrbu građana čistom i sigurnom pitkom vodom”.

Na globalnoj razini, “flaširana voda je ključ sigurne pitke vode”, rekao je glasnogovornik, dodajući: “Za mnoge zemlje u gospodarskom razvoju, flaširana voda služi kao djelomično rješenje kada sigurna pitka voda nije dostupna

Udruga je također dodala da industrija troši “vrlo malo na marketing, posebno u usporedbi s drugim pićima”.

Vađenje vode

Glavni izvor flaširane vode je podzemna voda, koja se u nekim dijelovima svijeta ubrzano iscrpljuje zbog čimbenika kao što su prekomjerna ekstrakcija i suše izazvane klimom.

Najveći izvor iscrpljivanja podzemnih voda je poljoprivreda koja vodu koristi za navodnjavanje. Ali količine koje uzima industrija flaširane vode mogu dodati dodatni pritisak na izvor vode koji je već iscrpljen. Prema izvješću, više od 2 milijarde ljudi u svijetu oslanja se na podzemnu vodu za svoje potrebe za pićem.

“Iako su takva povlačenja mala u apsolutnom smislu, lokalni utjecaji na vodne resurse mogu biti značajni”, navodi se u izvješću.

Neke tvrtke posluju u područjima gdje već postoje nestašice pitke vode. Postoje i sukobi sa zajednicama koje su zabrinute zbog mogućih negativnih učinaka vađenja vode za flaširanje.

Na primjer, Nestlé Waters North America, sada poznat kao BlueTriton Brands, suočio se s kritikama u Kaliforniji zbog izvlačenja,  jer ta država pati od dugotrajne suše.

U SAD-u, izvješće kaže da je 2020. Nestlé Waters  crpio 3 milijuna litara svaki dan iz Florida Springsa, dok je u Francuskoj tvrtka za vodu Danone crpila do 10 milijuna litara dnevno iz Evian-les-Bainsa u francuskim Alpama.

Glasnogovornik Nestléa rekao je: “Odgovorno korištenje vode i očuvanje vode u središtu su naših nastojanja da izgradimo učinkovitije poslovanje i budemo odgovorni upravitelji.”

Sve u svemu, navodi se u izvješću, “malo je dostupnih podataka o izvađenim količinama vode”. Nedostatak regulacije i upravljanja podzemnim vodama u nekim zemljama može dovesti do značajnih količina koje se crpe uz malo razmatranja društvenih i ekoloških utjecaja, utvrđeno je.

Val plastičnog onečišćenja

Prema izvješću, industrija flaširane vode proizvela je otprilike 600 milijardi plastičnih boca i spremnika u 2021. To je rezultiralo s oko 25 milijuna tona plastičnog otpada, od kojeg se većina ne reciklira i završava na odlagalištima.

Hrpa otpada toliko je ogromna da bi bila dovoljna za popunu niza kamiona od 40 tona koji se protežu od New Yorka do Bangkoka svake godine, navodi se u izvješću.

Fosilna goriva su sirovina za veliku većinu plastike, koja ima veliki ugljični otisak od proizvodnje do odlaganja. Judith Enck, bivša regionalna upraviteljica američke Agencije za zaštitu okoliša, a sada predsjednica grupe Beyond Plastics, nazvala je plastiku “ubojicom klime”.

Da je industrija plastike država, bila bi peti najveći emiter stakleničkih plinova u svijetu, prema zasebnom izvješću za 2021.

Oko 85% plastičnih boca za vodu, za čiju razgradnju može biti potrebno i do 1000 godina, završe kao otpad, navodi se u izvješću. One također završe u oceanu, predstavljajući golemu količinu plastičnog otpada koji predstavlja ozbiljnu prijetnju morskom životu.

Studija objavljena ranije ovog mjeseca otkrila je da su svjetski oceani zagađeni “plastičnim smogom” koji se sastoji od otprilike 171 bilijuna plastičnih čestica koje bi, da se skupe, bile teške oko 2,3 milijuna tona.

U okolišu se plastične boce mogu razgraditi na minijaturne čestice, zvane mikroplastika, koje ulaze u vodu za hranu, što predstavlja potencijalnu opasnost za ljudsko zdravlje.

Plastika također može ispuštati otrovne kemikalije, utjecati na životinje koje je progutaju, zagađujući prehrambeni lanac životinja i ljudi.

“Duboko je zabrinjavajuće što smo i dalje zatvoreni u sustavu koji je toliko ovisan o isporuci vode kroz plastične boce, koje sadrže i izlučuju otrovne kemikalije”,  kaže  za CNN  Therese Karlsson.

Glasnogovornik Međunarodne udruge flaširane vode rekao je da je “upravljanje okolišem dio povijesti industrije flaširane vode”. Dodao je da surađuju s “vladom, industrijom i skupinama od javnog interesa na promicanju i povećanju recikliranja ambalaže za flaširanu vodu”.

Iako je u tijeku potraga za zelenijim alternativama plastičnim bocama, izvješće kaže da još uvijek ne postoji “učinkovito rješenje”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.