Indijska misija na Mjesec: Lociran modul Vikram

Autor:

epa07827815 An undated handout photo made available by the Indian Space Research Organisation (ISRO) shows an artist's illustration of the Vikram moon lander, issued 08 September 2019. According to media reports, India has located its Vikram lunar lander on the moon surface after contact was lost shortly before its scheduled arrival. The spacecraft was expected to touchdown on the lunar South Pole region a day earlier.  EPA/ISRO HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/ISRO

Indijska letjelica Vikram locirana je na površini Mjeseca nakon što je izgubljen kontakt s njom u subotu i sada su u tijeku pokušaji uspostave kontakta, piše britanski Guardian u ponedjeljak.

Čelnik Indijske agencije za istraživanje svemira Kailasavadivoo Sivan potvrdio je da je modul indijske misije na Mjesec lociran.

Novinska agencija Press Trust of India prenijela je Sivanovu izjavu da su kamere s orbitera ove misije Chandrayaan-2 locirale modul na površini Mjeseca.

On je u subotu rekao da je spuštanje išlo prema planu te da je sve bilo normalno do visine od 2,1 kilometar iznad Mjesečeve površine. Tada je izgubljena veza između kontrolne sobe na Zemlji i letjelice.

Njegova kratka izjava objavljena je 15 minuta nakon što je letjelica prema rasporedu trebala sletjeti u neistraženo područje u blizini Mjesečevog južnog pola. Dva sata poslije glasnogovornik je rekao da se podaci još obrađuju, a predviđena konferencija za medije je otkazana.

Letjelica je potpuno automatizirana i nije bila kontrolirana sa Zemlje.

Indijski premijer Narendra Modi bio je u centru za praćenje misije, a nakon što je došlo do gubitka komunikacije, tješio je utučene znanstvenike: “Vi ste ponos Indije. Dali ste sve od sebe.”

Misija vrijedna 142 milijuna dolara pod nazivom Chandrayaan-2 (u prijevodu Mjesečevo vozilo-2) lansirana je iz baze u južnoj Indiji 22. srpnja. Lansirane su dvije letjelice, a unutar one koja je trebala sletjeti na površinu mjeseca bilo je smješteno vozilo. Znanstvenici su bili svjesni da će slijetanje biti najosjetljiviji dio misije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.