Indijska dijaspora će ove godine doznačiti preko 100 milijardi dolara u matičnu zemlju

Autor:

Naveed Ahmed, Unsplash

Velika indijska dijaspora pomoći će toj južnoazijskoj zemlji da ove godine postigne posebnu prekretnicu. Treće najveće azijsko gospodarstvo na putu je da 2022. primi više od 100 milijardi dolara godišnjih doznakapomoći, navodi se u izvješću Svjetske banke objavljenom u srijedu. Ovo će biti prvi put da neka zemlja dostigne tu prekretnicu, rečeno je.

Novčane doznake ili novčani transferi radnika migranata obiteljima kod kuće važan su izvor prihoda za kućanstva u siromašnijim zemljama. Oni ne samo da smanjuju siromaštvo u zemljama u razvoju, već su također povezani s višim stopama upisa djece u školu u siromašnim kućanstvima.

Tijekom posljednjih nekoliko godina, navodi se u izvješću Svjetske banke, Indijci su se preselili na visokokvalificirane poslove u zemlje s visokim dohotkom kao što su Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo i Singapur, s niskokvalificiranih poslova u zaljevskim zemljama poput Saudijske Arabije, Kuvajt i Katar, i kao rezultat toga šalju više novca kući.

Prema podacima Svjetske banke, Indija je 2021. godine primila 89,4 milijarde dolara doznaka, što ju je učinilo najvećim primateljem u svijetu prošle godine.

“Tokovi doznaka u Indiju pojačani su povećanjem plaća i snažnim tržištem rada u Sjedinjenim Državama” i drugim bogatim zemljama, priopćila je banka.

Unatoč tome što je spremna dosegnuti rekordnu brojku, očekuje se da će tokovi doznaka u Indiji činiti samo 3% njezina BDP-a 2022., rečeno je.

Osim Indije, očekuje se da će druge zemlje primatelji doznaka u 2022. biti Meksiko, Kina i Filipini. Međutim, sljedeća godina može biti izazovnija za indijsku dijasporu.

2023. će “biti test za otpornost doznaka migranata iz bijelih ovratnika iz Južne Azije u zemljama s visokim dohotkom”, zbog rastuće inflacije u Sjedinjenim Državama i usporavanja globalnog rasta, navodi se u izvješću.

Globalno, očekuje se da će doznake u zemlje s niskim i srednjim prihodima porasti za procijenjenih 5% na 626 milijardi dolara ove godine, dodaje se.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.