INDEKS TJELESNE MASE VIŠE NE VRIJEDI Od sada će nam BRI govoriti jesmo li pretili ili nismo

Autor:

Pixabay

Indeks tjelesne mase (BMI) više nije mjerodavna mjerna jedinica za određivanje adekvatne tjelesne težine i pretilosti kod ljudi.

BMI se dugo koristio pri zdravstvenim pregledima, no oduvijek je izazivao kontroverze jer je kao pretile označavao ljude koji to nisu nužno bili. Primjerice, Arnold Schwarzenegger. BMI ne može razlikovati tjelesnu masnoću od mišićne mase.

“Na temelju BMI-ja, Arnold Schwarzenegger iz svoje bodybuilder faze bi bio kategoriziran kao pretila osoba i trebao bi smršavjeti,” rekao je dr. Wajahat Mehal, direktor Metabolic Health and Weight Loss Programme na Sveučilištu Yale, za The Seattle Times, komentirajući uvođenje nove metrike.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by porter (@lifeofporter)

Točnost indeksa tjelesne mase u pitanje su doveli sportaši, uključujući američku olimpijsku ragbijašicu Ilonu Maher, čiji je BMI 30, tehnički stavlja na prag pretilosti, a ona je ustvari u vrhunskoj formi.

Umjesto ove metrike, uvodi se indeks zaobljenosti tijela, BRI – the body roundness index koja mjeri točno to što i kaže – koliko ste okrugli. Pritom koristi formulu koja uzima u obzir visinu i struk, ali ne i težinu.

To je formula koja pruža bolju procjenu abdominalne pretilosti koja je usko povezana s povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2, hipertenzije i bolesti srca, za razliku od sala pohranjenog na stražnjici i bedrima.

Abdominalno salo najopasnija je vrsta sala za zdravlje.

Znanstveni rad objavljen u časopisu JAMA Network Open u lipnju bio je posljednji u nizu studija koje pokazuju da je BRI precizniji pokazatelj rizika od smrtnosti od BMI-ja. BRI rezultati općenito se kreću od 1 do 15, a većina ljudi rangirana je između 1 i 10.

Izumila ga je matematičarke Diane Thomas, profesorice na američkoj Vojnoj akademiji West Point u New Yorku te ga prvi put opisala u znanstvenom radu 2013. u časopisu Obesity.

“Nisam cilindar (BMI je utemeljen na geometriji cilindra) – više sam jaje. Imam bokove zbog kojih sam sličnija jajetu. Kako da to izmjerim?”, rekla je Thomas objašnjavajući kako je došla do nove metrike.

Postotak masti može varirati od 10% do 40% među ljudima istog BMI-a, dobi i spola, a BRI je način bilježenja ovih varijacija, dodaje Thomas.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.