Imunolog Stipan Jonjić u subotu je za ‘Novi dan’ N1 televizije komentirao epidemiološku situaciju i širenje omikrona u Hrvatskoj. Jonjić ne smatra da smo nemoćni pred virusom, ali i upozorava da je pandemiju sad nemoguće zaustaviti. No, ističe, možemo je usporiti.
“Fokus treba staviti na čuvanje zdravstvenih institucija, to je slaba točka, mogu se dogoditi kolateralne žrtve. Čuli smo stanje u Splitu, alarmantno je, to je poučak što treba raditi. Stvar je tehnologije – za nadzirati epidemiju postoje parametri. Ako se čeka što će se dogoditi pa se onda uvode mjere, to nije efikasno jer je širenje radikalno. Slažem se sa Stožerom da se ovo ne može zaustaviti, ali treba zaštiti ugrožene populacije. Omikron se zbog promjena u strukturi širi brže i njegova patogenost je drugačija, navodno slabija od drugih. Što smo čekali? Znali smo da će do ovoga doći. Želimo li kontrolirati bilo što u pandemiji, moramo planirati na temelju nekih parametara. Dovoljna je jedna procjena da se dobije slika”, objasnio je.
Jonjić je dodao da je virus slabiji, no to ne znači da kod vulnerabilnih ne može izazvati teže bolesti. Omikron, dodaje, poznajemo nešto više od mjesec dana.
“Već prvi podaci ukazivali da je manje opasan. No, još ne znamo kako će ova blaža infekcija rezultirati posljedicama bolesti. Neki smatraju da je ovo sreća u nesreći, da će slabiji virus prokužiti sve, pojačati cijepljenima imunitet, pomoći stvaranju kolektivne imunosti”, rekao je.
To si mogu dozvoliti, kaže imunolog, zemlje koje imaju visoku procijepljenost. Komentirao je i epidemiološke mjere. “Trebamo učiniti sve da nekim mjerama usporimo val i da ciljamo osjetljive skupine i bolnice da bi život mogao ići dalje. Gospodarstvo će sad patiti neko vrijeme, neovisno je li lockdown ili je puno bolesnih… Ne znam što pametno preporučiti”.
Poručuje da cjepiva nisu neefikasna. Jer, ako ne štote od nove infekcije, štite od težih oboljenja.
Komentirajući dodatne boostere i hoće li se dodatno trebati docjepljivati, naglasio je: “Naš imunološki sustav ima sposobnost pamćenja. Čemu onda booster? Mislim da to dugoročno to nema smisla. Mislim da imamo limit iako kod svakog novog boosta pojačamo odogovor i dobijemo više antitijela. Mislim da bi za svijet bilo bolje da je bogati svijet učinio sve da cijeli svijet dobije podjednaku količinu cjepiva da dosegnemo relevantnu procijepljenost. Zbog promjene virusa trebat ćemo neku vrstu novih cjepiva. Američka vojska je već napravila proteinsko cjepivo i takvo cjepivo može poslužiti za docjepljivanje. Osobno vjerujem u imunost sluznice. Mislim da buduća cjepiva to moraju ciljati”.
Komentari