Uspješni glazbenik Richard Galliano je tijekom karijere proširio mogućnosti svog instrumenta – harmonike, uz veliki utjecaj jazz glazbe, inspiriran Cliffordom Brownom čije je izvedbe oponašao i uz njih učio improvizirati.
Ubrzo je počeo istraživati harmonikašku tradiciju u raznim podnebljima. Sudjelovao je i u stvaranju filmske glazbe, a tijekom karijere nastupao je na najvažnijim jazz festivalima i u uglednim klasičnim koncertnim dvoranama. Jedan je od rijetkih koji je postigao izvrsnost u interpretacijama klasike i jazza.
Richard Galliano je surađivao s legendarim Astorom Piazzollom s kojim je osim toga bio i veliki prijatelj. Piazzolla ga je poticao na eksperiment povratka tradiciji i usavršavanju novog glazbenog smjera – New Musette – kao što je on usavršio novi pristup tangu.
“Volim miješati jazz s tangom, valcerom, swing musette stilom. Za mene je to prirodna kombinacija. Da bi jedan harmokiaš svirao samo bebop, trebao bi biti Amerikanac, kao što je slučaj s Frankom Maroccom koji je rođen u Americi i svira samo standarde i bebop, ali to je glazba ozračja u kojem se formirao i odrastao. Ja sam, pak, Francuz, a Pariz i Nica su sasvim druga priča od Amerike”, izjavio je o svom je specifičnom stilu ovaj vrhunski umjetnik.
Prošle je godine u Ljubljani nastupio s Komornim gudačkim orkestrom Slovenske filharmonije s kojima će snage ponovo udružiti na pozornici Lisinskog u subotu (03. ožujka).
Iza ovog je uspješnog francuskog skladatelja i glazbenika pedeset diskografskih izdanja, a najuspješnija je objavio za prestižnu diskografsku kuću Deutsche Grammophon u kojoj je još uvijek jedini harmonikaš.
Album “Bach” potukao je sve rekorde prodaje albuma klasične glazbe s više od sedamdeset tisuća prodanih primjeraka.
Komentari