Pojeli smo ostatke francuske i sarmu, vrijeme je za realizaciju novogodišnjih odluka. Kakvi ste u tome? Istraživanje objavljeno u časopisu International Journal of Environmental Research and Public Health pokazuje da čak 64 posto ljudi do kraja siječnja odustane od svojih novogodišnjih odluka.
Običaj donošenja novogodišnjih odluka star je oko 4000 godina. Sama činjenica da postoji i danas, govori da u donošenju odluka koje vrlo vjerojatno nećemo ispuniti, ipak ima nešto. Započeli su ga Babilonci. Oni su, ujedno i prvi koji su održavali novogodišnje proslave. Za razliku od nas, to su činili u ožujku.
Novi počeci, bili oni i samo kalendarski, nose sa sobom optimizam, potencijal. U nadi da ćemo iza sebe ostaviti pogreške i promašaje, biti bolji sebi i drugima, u novu godinu krećemo puni elana koji nas motivira da zacrtamo ciljeve.
Zašto je dobro donositi novogodišnje odluke?
Čak i ako ih ne ostvarimo, a kako je spomenuto istraživanje pokazalo, to se vrlo često dogodi, ciljeve ipak treba postaviti, odluke donijeti. Čemu? Govore nam što nam je zaista bitno, a što je bio samo naš hir. Čine da zastanemo i razmislimo o godini koja je prošla, napravimo inventuru i zadamo smjer novoj godini. I mali se pomaci računaju.
Odluke koje se provlače iz godine u godinu, jasno nam govore gdje smo u životu i što od njega želimo. Bez obzira što ih se možda (opet) nećemo držati, dobro ih je donijeti iz nekoliko razloga.
Postavljanje namjere
Donošenje odluka pomaže nam postaviti ciljeve i jasno definirati što želimo poboljšati u svom životu. Čak i ako ne ispunimo sve što smo planirali, sami čin razmišljanja o promjenama pomaže nam razumjeti što nam je važno i bolje upoznati sebe.
Introspekcija
Proces donošenja odluka potiče nas da sagledamo prethodnu godinu, analiziramo što je bilo dobro, a što bismo željeli promijeniti. Ovo je prilika za osobni rast.
Motivacija
Iako ih se ne držimo cijelu godinu, one često služe kao motivacija za započinjanje promjena. Možda nećemo doći do cilja koji smo zamislili, ali prvi koraci su veliki napredak. Utiru put.
Razvijanje svijesti o prioritetima
Novogodišnje nam odluke pomažu prepoznati vlastite želje i potrebe, što nije mala stvar. Čak i ako ne uspijemo sve ostvariti, stječemo bolji osjećaj o tome što nam je zapravo važno u životu.
Iz neuspjeha se uči
Neuspjeh nas ne bi smio obeshrabriti, već biti prilika za učenje. Potrudite se otkriti gdje ste pogriješili. Možda ste uzeli “preveliki zalogaj” ili ste preskočili nekoliko koraka koji prethode cilju koji ste si zacrtali za ovu godinu. Nemojte biti prekritični prema sebi.
I najmanji pomak se računa
Svaka promjena koju napravimo, ma kako mala bila, doprinosi našem boljitku. Primjerice, ako odlučimo zdravije jesti i izdržimo samo mjesec dana, to je mjesec dana blagostanja za organizam.
Čin donošenja odluka nije samo o njihovom ispunjenju – to je čin samospoznaje i usmjeravanja pažnje na ono što je važno. To nas čini svjesnijima i sposobnijima za osobni rast.
Komentari