Imaju li građani razloga za zlovolju? Sud mu zamijenio identitet i oduzeo nekretnine, a onda ga uputili u parnični postupak

Autor:

28.10.2016.Sibenik - Sudski cekic. "nPhoto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Iduće srijede bit će održana sjednica Upravnog odbora Udruge hrvatskih sudaca, na kojoj će se ponovno raspravljati o prijedlogu Ministarstva pravosuđa o povećanju plaća pravosudnim dužnosnicima od 26 posto. Dok suci ističu kako su im plaće male, što ih dodatno demotivira u radu, statistike bilježe sve veći broj zahtjeva koje građani podnose Europskom sudu za ljudska prava, i to zbog dugotrajnosti postupaka.

Samo Ured pučke pravobraniteljice prošle je godine zaprimio 280 pritužbi iz područja pravosuđa, uključujući ovrhe u odnosu na koje su građani podnijeli pritužbu. Čak 118 pritužbi odnosilo se na rad sudova, što je 10,28 posto više nego 2021. godine. Najviše (56) ih se odnosilo na nepotrebno odugovlačenje postupka, 40 na nezadovoljstvo sudskom odlukom, 19 na zlouporabu položaja, a tri na obavljanje poslova sudske uprave.

Jednom je građaninu zamijenjen identitet u sudskom postupku

Građani su se obraćali pravobraniteljici nezadovoljni sudskim odlukama, tražeći pravnu pomoć zbog preispitivanja pravomoćnih odluka, zbog odbijanja zahtjeva za izuzeće suca, neostvarivanja naknade štete zbog ‘nepoštenog suđenja’, preispitivanja poziva svjedoku pod prijetnjom dovođenja…

Uredu Tene Šimonović Einwalter obratio se i građanin čiji je identitet zamijenjen te ga se u ostavinskom postupku proglasilo ostaviteljem, a njegove su nekretnine rješenjem o nasljeđivanju dodijeljene zakonskim nasljednicima osobe istoga imena. Nakon što je zatražio ispravak pogreške, sud ga je uputio na pokretanje parničnog ili zemljišnoknjižnog postupka, jer se nasljednici nisu očitovali na njegove navode. Kako se radi o osobi lošijeg imovnog stanja te narušenog zdravlja, upoznat je s mogućnosti ostvarivanja besplatne pravne pomoći, kako bi uz pomoć odvjetnika zaštitio svoja prava.

Prema podacima DSV-a, koje navodi Ured pučke pravobraniteljice, u 2022. godini su protiv sudaca pokrenuta 22 stegovna postupka te je izrečeno devet ukora, dvije novčane kazne, jedno uvjetno i četiri bezuvjetna razrješenja, dok su ostali postupci obustavljeni ili su suci oslobođeni. Većina stegovnih postupaka pokrenuta je zbog neurednog obnašanja dužnosti, a u tri predmeta predsjednici sudova zatražili su udaljenje sudaca od obavljanja dužnosti.

Od DSV-a je u 57 predmeta zatraženo odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv sudaca te je odobreno jedno lišenje slobode, određivanje pritvora i istražnog zatvora, a u 45 predmeta je zahtjev odbijen, dok je u ostalima postupanje u tijeku.

Pravosudna inspekcija MPU-a je 2022. godine postupala po 1.114 predstavki i pritužbi građana. Od toga je bilo 850 novih predmeta, 239 ponovljenih ili dopunjenih, devet ih je bilo nepodobnih za postupanje, a u 16 slučajeva radilo se o kaznenim prijavama koje su proslijeđene DORH-u. Riješen je 1.031 predmet.

Raste i broj zahtjeva podnesenih Europskome sudu za ljudska prava. Tako je u 2022. godini je 886 zahtjeva protiv RH raspoređeno sudskom odjelu na odlučivanje, što je 27 posto više nego 2021. godine. Od ukupnog broja zahtjeva protiv RH o kojima je ESLJP odlučivao u 2022. godini, 809 je proglašeno nedopuštenima ili su izbrisani s liste predmeta, dok ih je o 32 odlučeno presudom, 20 prijateljskom nagodbom, a za 12 je izdana jednostrana izjava Vlade RH o povredama čl. 6. Konvencije.

Tko ne bi bio zlovoljan? Suce ne zanima povećanje plaće od 26 posto

 

 

OZNAKE: plaće sudaca, suci

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.