U ponedjeljak poslijepodne u samom središtu Splita bagerima je iščupano jedno od najstarijih stabala, kako bi privatni investitor što prije mogao početi graditi najnoviji trgovački centar, odnosno ‘garažno-poslovni centar’ pod nazivom Small Mall. Vrlo brzo uslijedile su reakcije političkih stranaka i građana, a o uništenju stare pelegrinke koja je trebala uživati posebnu zaštitu, naknadno su se oglasili i iz gradske vlasti.
Iz splitskog ogranka Možemo istaknuli su kako se zaštićenima smatraju sva stabla, listopadna i vazdazelena, s opsegom debla od najmanje 40 cm, mjerena na visini od jednog metra od početka račvanja korijena, a zajedno s njihovim nadzemnim i podzemnim životnim prostorom, što je, između ostalog, navedeno i na stranicama komunalne tvrtke Parkovi i nasadi.
“Generalni urbanistički plan Splita također štiti zdrava stabla, makar ne predviđa sankcije za one koji se na takvu odredbu ogluše.
Kad su se nedavno neobičnim, pa i sumnjivim manevrima gradske vlasti nastavile pripreme za gradnju Small Malla, i bilo ograđeno gradilište kompleksa punog pravnih i logičkih rupa, unutar ograde našlo se i jedno od najljepših splitskih stabala, pelegrinka ili koštela s deblom promjera većim od 70 centimetara i raskošnom krošnjom koja je čak i u onakvom okruženju predstavljala izniman ukras. Dapače, na svim računalnim simulacijama budućeg centra vidjelo se i to prekrasno stablo kakvih bi po Splitu trebalo biti puno više”, naglašavaju.
“A onda, na “ponos” svakog potpisnika dozvola za Small Mall, svakog sudionika u tom investicijskom procesu, jednoga gluhog ponedjeljka u 18 sati upaljeni su bageri i veliko stablo nestalo je pod udarom strojeva. Ne bi nas čudilo da sad svi ti potpisnici i pobornici projekta na čije mane upozorava većina stručne javnosti sada krene upirati prstom na “hejtere”, govoriti “šta ste se sad uhvatili jednog stabla”, ili “smeta vam zavođenje reda i gradnja garaža”, kažu u splitskom ogranku stranke Možemo.
Paralelno će se, kako nadalje dodaju, možda i na predstojećoj tematskoj sjednici Gradskog vijeća – sasvim sigurno zaklinjati u zelenu politiku, zaštitu svakog stabla i gradove budućnosti u kojima se valjda od vrućine i klimatskih promjena treba boriti komercijalnim podzemnim garažama, a ne čuvanjem svakog komadića prirode. Gradonačelniku Ivici Puljku i drugima iz gradske vlasti čestitali su na otkrivanju pravog lica svakog uključenog u ovaj pothvat.
“Ekocid se dogodio unatoč tome što je pelegrinka pod zaštitom zakona i GUP-a”
Reagirali su i iz HDZ-a.
“Na zgražanje svih sugrađana jučer je zatučena i likvidirana najlipša pelegrinka u gradu. Ekocid se dogodio unatoč tome što je zbog njezinog promjera pod zaštitom zakona i GUP-a”, poručili su te dodali:
“Ono što šokira je lakoća kojom je zamjenik gradonačelnika pokušao oprati ruke od ove egzekucije i svoju ulogu izjednačiti s ulogom prosječnog Facebook komentatora i promatrača. Priča je jednostavna – unatoč svim alibijima na koje se pozivaš, likvidacija zaštićenog stabla dogodila se u mandatu gdje ti obnašaš izvršnu vlast, a s vlašću dolazi i odgovornost.
Pogotovo to čudi od osobe koja je politički put napravila boreći se protiv ovakvih pojava u ulozi aktivista. Očito su mu fotelja i službeni auto srozali empatiju”, istaknuli su u HDZ-u Split.
Iz Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce rušenje stare pelegrinke nazvali su ozbiljnom prijetnjom za okoliš i kvalitetu života te upozorili kako je uništenje starog stabla u Vukovarskoj ulici samo jedan primjer u nizu smanjenja zelenila u Splitu.
“Stabla su, prvo i najvažnije – izvor kisika koji udišemo. Uzimajući u obzir trenutne izazove klimatskih promjena i zagađenja zraka, očuvanje stabala postaje još važnije za naše zdravlje i dobrobit, jer apsorbiraju ugljični dioksid i smanjuju emisiju stakleničkih plinova”, naglasila je voditeljica Programa zaštite prirode u toj udruzi Zrinka Jakl te dodala kako stabla pružaju prirodni hlad i smanjuju temperaturu u urbanim područjima.
“Visoke temperature u ljetnim mjesecima mogu imati ozbiljne posljedice za zdravlje građana, posebno starijih osoba, djece i osoba s osjetljivim zdravstvenim stanjima”, upozorila je Jakl i zaključila kako gradnje poslovnih kompleksa i urbanizacija ne bi smjelo biti na štetu našeg prirodnog okoliša. U Suncu ističu i kako je potrebno dodatno ulagati u održivo planiranje i pridavati veću važnost očuvanju postojećih stabala te sadnji novih.
“Naš grad treba biti mjesto koje nudi zdrav i ugodan život svojim stanovnicima, uz poštovanje prirode i očuvanje okoliša”, istaknula je Zrinka Jakl te izrazila nadu da će na mjestu stare pelegrinke ipak niknuti i stabla, a ne samo beton.
Zamjenik splitskog gradonačelnika Bojan Ivošević na svom je Facebooku napisao kako je ” nejasno kako pri izdavanju lokacijske dozvole 2009. godine nije bilo ni spomena navedenog stabla (zašto nije zaštićeno) kao i zašto navedeno nije bilo zavedeno u zeleni katastar”.
Muke po Puljku: Splićani opet prosvjeduju protiv gradonačelnikove odluke
Komentari