Novinar Ranko Stojanac s N1 televizije pokušao je saznati od HDZ-ove Majde Burić boji li se afere zbog HEP-ove trgovine plinom.
Majda Burić, naime, saborska je zastupnica HDZ-a. Pritom, članica je saborskog Odbora za gospodarstvo i prirodno je da odgovori na pitanje boji li se afere zbog HEP-ove trgovine plinom.
“Ti zločesti i zluradi Mostovci, ako imaju bilo kakav dokaz, onda neko lijepo idu u institucije koje se time bave i neka te dokaze podastru tamo gdje treba”, rekla je, među ostalim, Burić.
Podsjetimo, informacije po kojima je HEP samo u lipnju na viškovima plina izgubio 10 milijuna eura u Saboru su u utorak u oporbenim redovima dočekali s kritikom, ali i traženjem odgovornosti i to ne čelnika HEP-a i Ministarstva gospodarstva, nego premijera Andreja Plenkovića.
Saniran javnim novcem
Inače, kao državna firma HEP je nedavno saniran s 900 milijuna eura poreznih obveznika. Informacija kako je plin koji je otkupljen za 47 eura po megavatu, HEP prodao (i) po cijeni od samo jednog centa razljutila je javnost i otvorila brojna pitanja.
Na pitanje što o svemu kaže premijer Andrej Plenković, Majda Burić je ‘štreberski’ odgovorila:
“Nije mene ničega strah, a ponajmanje me strah za našeg premijera i predsjednika koji vodi vrlo odgovornu i ozbiljnu politiku za cijelu Republiku Hrvatsku, gospodarstvo i za građane”, kazala je Burić novinaru N1 televizije.
Mediji se ‘zabavljaju’ nepreciznom izjavom saborske zastupnice Majde Burić (HDZ), aludirajući kako su u ovoj vodećoj stranci još uvijek na cijeni poslušnost šefu i snishodljivost.
Senzacionalne 2 minute @StojanacR i Majda Burić (HDZ). On o HEP-u i aferi "plin za cent", ona o @MostHrvatska . #n1info pic.twitter.com/LaYiBngLx8
— Domagoj Novokmet (@DomagojNovokmet) July 5, 2023
“HEP stvara gubitke”
Podsjetimo, pitanje prodaje viškova plina koji HEP otkupljuje od Ine po reguliranim cijenama, otvorilo se nakon što je Mostov saborski zastupnik Zvonimir Troskot ustvrdio da HEP prodaje taj plin značajno ispod cijene i tako stvara gubitke.
Troskot tvrdi da HEP od Ine nabavlja plin po cijeni od 47,60 eura po megavatsatu, a zatim ga putem Hrvatskog operatora tržišta energije opskrbljivačima prodaje znatno jeftinije, zbog čega u nekim slučajevima dnevno gubi oko 500.000 eura, javili su mediji.
“Hrvatska elektroprivreda (HEP) nema utjecaj na prodaju, cijenu i izbor kupaca viškova plina preuzetog od Ine koji se zbog popunjenosti skladišta automatski odlažu u transportni sustav”, poručili su iz HEP-a.
Komentari