Istražite bogat tajanstveni slatkovodni svijet u AQUATICI – jedinom slatkovodnom akvariju u Hrvatskoj, smještenom u gradu na četiri rijeke – Karlovcu!
Znate li da Hrvatska pripada najbogatijim europskim zemljama po broju slatkovodnih ribljih vrsta? Dva su razloga za to što u Hrvatskoj imamo oko 150 slatkovodnih vrsta riba, među kojima oko 50 endemskih. Prvi je taj što kroz Hrvatsku protječu jadranski slijev i crnomorski ili dunavski slijev sa svim svojim pritocima, a drugi je što je za vrijeme ledenog doba život ispod površine zemlje opstao, pa su tako mnogobrojne rijeke ponornice sačuvale veliko bogatstvo riba.
Raspored bazena u karlovačkom akvariju prati tok jedne tipične krške rijeke, kao što je rijeka Korana na čijoj se desnoj obali nalazi Aquatika. Taj koncept pruža detaljan, zanimljiv, poučan i uzbudljiv pogled u tajanstveni slatkovodni svijet, a svaki posjetitelj može doživjeti riječni tok od izvora do ušća. Uz priču o rijeci, očekuju vas i mnogobrojne zanimljivosti o vrstama riba koje obitavaju u pojedinom dijelu rijeke.
Osim gornjeg, srednjeg i donjeg toka rijeke s pripadajućim sedimentom, temperaturom vode i pojedinim vrstama riba koje su karakteristične za svaki dio riječnog toka, očarat će vas ulazak u podzemnu špilju. To je ujedno i najvredniji dio akvarijske izložbe jer su tu smještene endemske vrste riba. Endemske vrste su one koje su rasprostranjene na određenom, često malom, području i ne pojavljuju se nigdje drugdje. U deset akvarija, koji geografski prikazuju pojedine dijelove Hrvatske, predstavljene su karakteristične endemske ribe koje nastanjuju ta područja.
Najveća su atrakcija, naravno, najveći primjerci riba. U velikom su akvariju prikazane ribe iz porodice jesetri: kečiga, ruska jesetra, bijela jesetra, atlantska jesetra, sibirska jesetra. Inače, jesetre pripadaju najstarijim ribljim vrstama i potječu još iz doba dinosaura. U vrijeme mrijesta neke forme kreću na dug put iz mora prema slatkim vodama. Nekada je ruska jesetra plivala i našim Dunavom, Dravom i Savom, a nakon pregradnje Dunava u Đerdapu izumrla je u tim rijekama.
Isto tako, kečiga se nekada nalazila u nizinskom toku rijeke Kupe, niže od Kamenskog pokraj Karlovca, dok danas u Hrvatskoj nastanjuje Dunav, Savu, Dravu i Muru.
U akvariju vas također očekuje prikaz močvare i bare, sedrene barijere, rastilište jesetri te akvarij s invazivnim vrstama riba.
Kao dodatan sadržaj, redovito vas očekuju izložbe u dvoranama Aquatike. Trenutno, od 6. travnja do 30. listopada imate priliku vidjeti našu izložbu “Oblaci – nebeski šetači”, u kojoj možete saznati što su to oblaci, gdje žive, kako ih mjerimo, kako nastaju oblaci, koje sve vrste oblaka postoje, zašto su oblaci važni, kako nastaje tuča i još mnogo drugih zanimljivosti? A ujedno djeca imaju priliku i “ležati na oblacima”!
Stoga dođite u Aquatiku – slatkovodni akvarij Karlovac s cijelom obitelji, zabavite se i pritom naučite nešto novo o tajanstvenom slatkovodnom svijetu hrvatskih rijeka. Radno vrijeme Aquatike je svaki dan od 9 do 19 sati. Zaronite ispod površine!
Dok ste u Karlovcu, nemojte propustiti posjetiti i druge vrijedne atrakcije grada na četiri rijeke. Čeka vas novootvorena atrakcija Nikola Tesla Expereice center – posvećen nenadmašnom znanstvenom umu kojem mnogi tepaju da je izumio 21. stoljeće, zatim nezaboravan pogled na cijeli grad na starom gradu Dubovcu, uz posjet renesansnom dvorcu. Tu je i Muzej Domovinskog rata na Turnju sa suvremenim muzejskim prostorom na tri etaže te impresivnim eksponatima na otvorenom. Osim toga, šetnja kroz Vrbanićev perivoj, stari drveni most, pa nova šetnica uz rijeku Koranu s pogledom na Koranski slap, Foginovo kupalište te bogata gastronomska ponuda čekaju na vas.
Komentari