Splitsko-dalmatinska županija projektom ICT županija želi kroz edukacijske programe kakve naš obrazovni sustav još ne poznaje, potaknuti rast IT sektora i razvoj inovativnih proizvoda
IT industrija u svijetu danas spada među najbrže rastuće industrije i ostvaruje enormne zarade. Još jučer na burzama su carevale energetske industrije poput Exxona i Shella, a danas su prva mjesta na burzama rezervirana redom za IT tvrtke Amazon, Google, Microsoft, Facebook.
Nade za svijetlu budućnost velikim dijelom danas ulažemo u ICT, koji čini okosnicu budućeg održivog gospodarskog rasta Hrvatske. Najveći dio hrvatskih IT tvrtki su izvoznici, tako da male i srednje hrvatske IT tvrtke već ostvaruju svjetski zapažene uspjehe i financijske rezultate.
RAZVOJ LOKALNOG IT STARTUP EKOSUSTAVA
Splitsko-dalmatinska županija svjesna svjetskih trendova u gospodarstvu prije 6 godina pokrenula je inovativan projekt – ICT županija, sa željom za jačanjem IT sektora kao nove ključne gospodarske grane te digitalnom transformacijom naše županije.
Kako se uspjeh ne događa preko noći ni sam od sebe, ICT županija je odlučila aktivnim višegodišnjim mjerama graditi lokalni IT startup ekosustav: nove IT edukacije, jačanje poduzetništva pokretanjem i financiranjem IT startup scene te jačanje lokalne IT zajednice.
Smatramo da je nedostatak dosadašnjih inicijativa parcijalan pristup; uvijek se govori isključivo o reformi obrazovanja ili se govori zasebno o gospodarskoj strategiji, a svijest o jačanju poduzetničkog mindseta i povezivanja edukacija i gospodarstva preko aktivnosti lokalnih IT zajednica se ne spominje. Upravo povezivanje ovih triju segmenata u cjelinu: edukacije, poduzetništva i interakcije jednog i drugog kroz aktivnosti lokalne IT zajednice smatramo jedinim ispravnim pristupom da se naš IT sektor jače razvije i kao ključna gospodarska grana pridonese razvoju RH. U tom smislu pokrenuli smo niz aktivnosti:
EDUKACIJSKE AKTIVNOSTI
Edukacijske aktivnosti pokrenuli smo osnivanjem županijskog Edukacijskog IT centra – EDIT i kreiranjem cijelog spektra suvremenih edukacija kakve naš obrazovni sustav trenutno ne isporučuje.
Primjeri su EDIT CodeSchool – škola primijenjenog programiranja čiji je cilj popularizacija ovih vještina i IT zanimanja, a kroz čiji se višegodišnji program velik broj učenika ima priliku kvalitetno upoznati s developerskim vještinama. Do sada smo educirali više od 2500 učenika u preko 30 osnovnih i srednjih škola županije, dajući priliku i onima u najudaljenijim i malim sredinama.
Među EDIT tečajevima nalazi se program RIWA – Razvoj inteligentnih web aplikacija gdje naši polaznici uče osnove umjetne inteligencije, korištenje neuronskih mreža i računalnog vida.
Kao logičnu nadogradnju EDIT CodeSchoola, u suradnji s tvrtkama iz IT sektora pokrenuli smo EDIT JUNIOR Dev školu praktičnog programiranja za studente, nezaposlene, freelancere ili osobe koje žele usavršiti svoja znanja i vještine iz programiranja. Već prva generacija devetotjedne škole primijenjenog programiranja premašila je naša očekivanja po broju prijava, a čak je četvero najboljih polaznika dobilo posao u tvrtki partneru edukacije.
Posebno je značajno to što svi naši polaznici na kraju edukacije izrade praktičan projekt, imaju priliku učiti direktno od potencijalnog poslodavca, ali i surađivati s lokalnim IT tvrtkama, što ih stavlja u vrlo dobru poziciju prilikom potrage za poslom već tijekom fakulteta. Također, tu su i ostale edukacije potrebne IT sektoru: EDIT Graphic Design Start – osnove grafičkog dizajna; edukacija internetskog marketinga ili crowdfundinga – inovativnog načina financiranja projekata te IT Senior – program za građane starije dobi za razvoj digitalnih kompetencija.
ICT županija u suradnji s PMF-om iz Splita, lokalnim tvrtkama i ML/AI Split meetup grupom pokreću Centar za razvoj umjetne inteligencije, gdje će se u suradnji svih navedenih partnera dodatno aktivno razvijati inovativni projekti temeljeni na korištenju tehnologija umjetne inteligencije.
RAZVOJ IT STARTUP SCENE
Vrhunac strategije poticanja razvoja IT poduzetništva svakako su programi StartIT – IT startup akademija i GrowIT – potpore IT poduzetnicima kroz financiranje daljnjeg razvoja proizvoda i usluga te izlazak na tržište s budžetom od čak 1 milijun kuna.
Putem StartIT-a, osmotjedne IT startup akademije, svake godine educiramo i pripremimo 15 inovativnih i kvalitetnih timova s projektima za tehnološki proizvod ili uslugu. Cilj nam je poticanje nastajanja novih tvrtki, jer to je ono što nam najviše treba; rast gospodarstva kroz razvoj poduzetništva i povećanje broja IT poduzetnika.
Sve naše aktivnosti održavaju se u županijskom predinkubatoru – PICS na FESB-u. Korisnicima je na raspolaganju prostor površine 200 četvornih metara za rad i druženje i sva potrebna oprema za razvoj projekata.
Škola primijenjenog programiranja i razvoj inteligentnih web aplikacija samo su neki od programa i tečajeva za učenike
Kao vrhunac ovih aktivnosti pokrenuli smo Digitalna Dalmacija startup community, jedinstveni portal za prezentiranje startup scene u Splitu i županiji (digitalnadalmacija.hr). Pomaže međusobnom povezivanju i suradnji startup zajednice kroz organiziranje meetupa, radionica i druženja na kojima članovi izmjenjuju svoja iskustva ili uče iz iskustava uspješnih poduzetnika.
LOKALNA IT ZAJEDNICA
Od početka smo krenuli sa sudjelovanjem u organizaciji i partnerstvom sa svim IT konferencijama u Splitu (SHIFT, Tourism&Technology, BlockSplit, Startup Regatta…) i razmjenom znanja stranih i lokalnih stručnjaka i kvalitetnim svjetski znanjima jačamo kompetencije lokalne scene, ali i iniciramo brojna poslovna povezivanja.
Vrlo važno je poticanje svijesti o prisustvovanju stručnim predavanjima i radionicama, najčešće putem tzv. meetup grupa. ICT županija je svoj PICS predinkubator uredila i opremila kao ugodno mjesto s mogućnošću održavanja workshopa i meetup grupa s mogućnostima snimanja, streaminga i druženja u ugodnom okruženju. Osim toga, i sami smo organizatori niza meetup grupa: ML/AI Split i BizTalk, a u planu je i DevTalk. ML/AI Split meetup grupa pokrenuta je prije 4 godine u suradnji s PMF-om u Splitu s ciljem poticanja razvoja poslovnih rješenja korištenjem umjetne inteligencije i strojnog učenja, a trenutno broji više od 450 članova.
U tijeku je uređenje županijskog IT Centra Digitalna Dalmacija na više od 1000 četvornih metara i na četiri kata koji je zamišljen kao centar okupljanja lokalnog IT communityja; startupa, poduzetnika lokalnih IT tvrtki, studenata obližnjih fakulteta i sve većeg broja digitalnih nomada u Splitu. U blizini je Sveučilišnog kampusa i u dijelu grada u kojem već postoji koncentracija IT tvrtki, što ga čini idealnim za održavanje poslovnih, popularizacijskih i edukacijskih aktivnosti cijele lokalne IT zajednice.
Želja projekta ICT županija je primjerima dobrih praksi potaknuti svijest da kao društvo prepoznajemo svjetske gospodarske trendove, radimo na edukaciji, stvaranju poduzetničke klime i potičemo razvoj inovativnih proizvoda, kao jedini ispravni način transformacije u modernu tech i digitalnu naciju.
Komentari