I psi mogu doživjeti toplotni udar! Ovo su znakovi na koje trebate obratiti pažnju

Autor:

Cristina Glebova on Unsplash

Tokom ljetnih dana i velikih vrućina, nikako ne smijemo zaboraviti na naše ljubimce. Oni, baš poput ljudi, mogu doživjeti toplotni udar.

Toplotni udar, poznat kao hipertermija, kod ljubimca može izazvati ozbiljne posljedice, stoga je važno prepoznati ga i na vrijeme djelovati.

Toplotni udar kod psa

Kada unutarnja tjelesna temperatura psa prijeđe iznad 42.8 stupnjave Celzijusa, događa se toplotni udar. Normalna temperatura psa je 38 do 39.2 stupnjeva Celzijusa, dok se ona do 40 stupnjeva smatra “toplinskom iscrpljenosti”.

Psi imaju dva načina da se sami rashlade – širenje krvnih žila i dahtanje. Kad psi dahću, isparavaju vlagu iz svojih jezika, nosnica i sluznice pluća, što ih hladi dok zrak prolazi preko vlažnog tkiva. Također, hlade se putem vazodilatacije. Krvne žile, osobito u ušima i licu, se šire – približavajući pregrijanu krv površini da se ohladi.

“Toplotni udar se obično događa kada visoka temperatura okoline nadvlada sposobnost psa da ‘rasprši’ toplinu. Stupanj oštećenja određuje se prema tome koliko je visoka tjelesna temperatura postignuta i koliko dugo je životinja njoj bila izložena”, rekao je veterinar Jerry Klein.

Znakovi na koje treba pripaziti

Toplotni udar kod pasa je opasan po život, a može rezultirati i vrlo ozbiljnim komplikacijama. Postoje rani znakovi toplotnog udara na koje bi trebali obratiti pažnju, a koji vam mogu pomoći da djelujete prije nego što stvari postanu preozbiljne.

Rani znakovi toplotnog udara uključuju: teško dahtanje i ubrzano disanje, prekomjerno slinjenje, suhe sluznice, svijetlo crvene desni i jezik, koža vruća na dodir i veći broj otkucaja srca. Psi koje pogodi toplotni udar postaju hiperaktivni i mogu imati problema s održavanjem ravnoteže.

Kako se izlaganje prekomjernoj toplini nastavlja, stanje psa se pogoršava i uključuje znakove šoka – blijede sluznice s bijelim ili plavim desnima, vrlo ubrzan rad srca i pad krvnog pritiska. Pas hiperventilira, a dehidracija postaje jača. Zjenice se šire, puls postaje nepravilniji, a pas dobija groznicu. Sljedeći scenariji obuhvaćaju letargičnost, nesposobnost za kretanjem, nekontrolirano mokrenje, pa čak i kolabiranje.

Toplotni udar može se vidjeti kod svih pasmina, ali je vjerojatniji kod dugodlakih i kratkonosih pasmina.

Najrizičnije skupine

Najosjetljiviji su vrlo mladi, kao i stariji psi te ljubimci koji nisu u formi jer se dodatno naprežu i troše više energije u pretjerano toplom okruženju. Također, izloženiji su psi s prekomjernom težinom, kao i oni koji pate od hipotireoze, srčanih bolesti i paralize larinksa.

Jedan od najvećih uzroka toplotnog udara kod pasa je ostavljanje ljubimaca zatvorenih u automobilu gdje temperatura u rekordnom roku može postati opasno visoka, što može biti kobno po psa. Do toplotnog udara može doći i zbog dugog ostavljanja psa zatvorenog u kavezu ili prostoru za vježbanje/igranje bez svježe vode.

Kako liječiti toplinski udar

Ako primijetite znakove toplotnog udara kod psa, najvažnije je zaustaviti bilo kakvu aktivnost i pomoći vašem psu da se ohladi na neki od sljedećih načina:

  • Šetanje ili nošenje psa u prozračeno, hladno mjesto
  • Prskanje ili umivanje psa hladnom (ne pretjerano) ili mlakom vodom (Bitno je životinju ne uranjati u hladnu vodu, kao ni da je ne polijevate velikim količinama vode)
  • Odnesite ga u blizinu ventilatora ili drugog uređaja za rashlađivanje zraka

Ukoliko psa ne uspijete rashladiti, obavezno ga odvedite veterinaru.

Najbolji lijek je – prevencija

Neposredna akcija i pravilno liječenje od izuzetne su važnosti jer mogu predstavljati razliku između brzog i potpunog oporavka i dugotrajnih posljedica.

Neki veterinari upozoravaju i kako psi koji su pretrpjeli toplotni udar imaju veću vjerojatnost da će se isti ponoviti.

Odaberite izvesti vašeg psa u šetnju nakon zalaska sunca. I nikada svog ljubimca ne ostavljajte u autu!

OZNAKE: toplotni udar, psi

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.