Učenik zbog kojeg se cijeli jedan razred odlučio ispisati iz zagrebačke Osnovne škole Miroslav Krleža ipak će promijeniti školu. No i u OŠ Miroslav Krleža je prošle školske godine prebačen iz prethodne škole nakon fizičkog nasilja.
“Dogovoreno je da će roditelji učenika zatražiti premještaj u drugu osnovnu školu, zahtjev će predati sutra ujutro, obavljen je razgovor s ravnateljem škole u koju učenik treba prijeći. Stručna služba škole će sa savjetnicima Agencije za odgoj i obrazovanje pripremiti prelazak i pratiti socijalizaciju učenika u novoj sredini. Gradski ured će izdati sva potrebna rješenja za učenika iz svoje nadležnosti koja su potrebna za nastavak školovanja”, naveli su iz Ministarstva, dodajući da je sastanak održan s predstavnicima Gradskog ureda, AZOO-a, ravnateljice OŠ Miroslav Krleža i roditeljima učenika vezano za problem u OŠ Miroslav Krleža.
Iz Ministarstva nisu odgovorili što je sad s njegovim kolegama iz razreda, koji su se već ispisali iz škole, tj. hoće li se oni vratiti u školu.
Riječ je o razredu od 16 učenika, a uz spomenutog učenika (9), neslužbeno doznaje Index, tu je trebalo ostati samo još jedno dijete.
Roditelji su kažu da su njihova djeca odradila prvi dan u novoj školi i da sve skupa smatraju suludom situacijom.
Odvjetnica roditelja: Sustav nas je ignorirao
“Najveći problem je u tome što mi nismo dobili nikakvu informaciju škole, Ministarstva obrazovanja i Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade. Doista smo naišli na zid šutnje. Molili smo prije završetka nastave i zahtijevali relevantne informacije i tijekom ljeta, ali apsolutno nikakvu informaciju nismo dobili. Sustav nas je ignorirao.
Oni su imali pravo na informaciju i pomoć, osobito od gradskog ureda za obrazovanje da im pomogne pronaći nove škole, ali oni su se sad raspali, krenuli su odvojeno u različite škole u novu školsku godinu”, rekla je za Index odvjetnica roditelja djece Ana Marija Vegar.
Ravnateljica se ne javlja
Index je zvao ravnateljicu škole Silvanu Galinović, ali nije se javila. Poslali su i službeni upit s pitanjem kako je došlo do ovoga, ali i kako se sad namjerava organizirati nastava s dvoje učenika, no nisu dobili odgovore.
U ovoj školi je zabilježena incidentna situacija i u svibnju kad su roditelji tog navodno problematičnog dječaka upali u školu, zbog čega se učiteljica s učenicima zaključala u razred. Intervenirala je policija, ali nisu utvrđeni postupci prekršajnog i kaznenog djela.
Taj je dječak od ožujka izdvojen iz razreda, ali je i dalje boravio u školi. Bio je smješten u knjižnicu i pratio je nastavu online na računalu, a uz njega je stalno jedan učitelj. Dječak je uvijek bio u pratnji odrasle osobe i nije jeo u isto vrijeme kad i učenici iz njegovog razreda, ali djeca se nisu usuđivala odlaziti u knjižnicu. No, njegovi roditelji su zahtijevali da im se sin vrati na nastavu.
Galinović je za Index tada poručila da je riječ o složenoj situaciji koju škola nema ovlasti samostalno riješiti te da su zato u komunikaciji s resornim ministarstvom i ostalim institucijama. Ravnateljica nam je i u ožujku poručila kako škola sve radi po zakonu i “da su održavani interdisciplinarni sastanci”.
Učenici se bojali ići u školu
“Začepi gubičetinu”, “ku*vo”, “lešinarko”, “debela kravo”, neke su od uvreda kojima je mjesecima svakodnevno “častio” vršnjakinje u razredu.
Zatim bi gurao ruke u svoje gaćice i onda bi njima dodirivao užasnute djevojčice po licu ili bi im snimao mobitelom stražnjice.
Dječake je jako udarao po leđima i šakom u glavu u nekoliko navrata, a znao je i prijetiti da će nastradati njihovi mame i tate.
Gurao je prste u stražnjice djece preko odjeće, prišao je dječaku s leđa i svojim spolovilom ga dodirivao uz riječi “one minute sex”. Dječaka sitnije građe bacao je u zrak, a drugog je tako jako gurnuo da je lupio glavom u rub stola i dobio je podljev pod okom.
To je dio incidenata koji su se odigravali u školi od studenog prošle godine na nastavi ili tijekom odmora, a koje su prepričali roditelji učenika.
Također, dječak je redovito ometao nastavu uz urlike, lajanje ili mijaukanje. Učiteljica mjesecima nije odlazila na toalet pod pauzom niti je napuštala učionicu jer je znala da djeca nisu sigurna.
DOSSIER: Nasilje u školama: Najveći nasilnici su djeca iz sređenih obitelji
Dječak je u školu došao lani nakon fizičkog nasilja u prethodnoj školi. U početku njegovi vršnjaci nisu prijavljivali nasilno ponašanje, bio je nov, mislili su da se nije prilagodio.
Uznemireni učenici su se svakodnevno žalili roditeljima, bojali su se ići u školu i često su plakali, no nasilje nitko od odraslih nije uspio zaustaviti.
Od 15 učenika njih je deset završilo u različitim psihološkim tretmanima, a učiteljica, inače iskusna dugogodišnja zaposlenica škole, na bolovanju je bila od veljače.
Unatoč brojnim apelima roditelja da se problem mora riješiti, sustav se potpuno oglušio na njihove opetovane molbe, žalili su se roditelji.
U nekoliko navrata podnesene su prijave policiji, obaviješten je Centar za socijalnu skrb, navodno je izrečena mjera obiteljsko-pravne zaštite iz njihovog resora, a u sve su uključeni i Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo obrazovanja, Gradski ured za obrazovanje, sport i mlade i Pravobraniteljica za djecu. No dječak je i dalje u školi, a njegovi razredni kolege i njihovi roditelji izbezumljeni.
Budući da više nisu znali što da rade, roditelji su u ožujku odlučili da djecu ne puste u školu dok ne vide neki pomak. Prvih dana je u razredu ostalo još nekoliko učenika na koje se ovaj dječak nije do tada snažno okomljivao, ali kad su ostali sami, toliko se psihički i fizički okomio na njih da su i njih roditelji povukli s nastave.
Vršnjačko nasilje sve je češće. Ne povećava se broj škola i ravnatelja koji znaju reagirati na prvu
Roditelji uzeli odvjetnicu
Ravnateljica je 15 roditelja prijavila Centru sa socijalni rad jer nisu slali djecu u školu, a nastavno na to svi oni su dobili individualni poziv na razgovor u nadležni područni ured. Svemu tome je prethodio mail ravnateljice kojim je prijetila izricanjem pedagoških mjera njihovoj djeci.
Uskoro je sazvan sastanak nadležnih u školi i nakon toga su poslali mail roditeljima. Roditelji su šturo obaviješteni da djecu pošalju u školu jer je zagarantirana njihova sigurnost. Na koji način, nije im rečeno.
Ravnateljica je mjesecima odbijala mailom komunicirati s roditeljima i razgovarati s opunomoćenikom roditelja iako joj je to zakonska obaveza. Potpuno je zatvorila vrata za njih.
Stipić o nasilju u školama: “Vi ne možete učeniku ništa napraviti ako ima utjecajnog roditelja”
Roditelji 15 djece, odnosno sve djece iz razreda, uzeli su zajedničkog odvjetnika i potražili pravnu pomoć.
“Djeci je onemogućeno ne samo pravo na osnovnoškolsko obrazovanje jer se dječak tijekom sata glasa i gađa druge učenike sa stvarima, nego i na normalnu socijalnu sigurnost. Radi se o kriznoj situaciji gdje je direktno ugrožena sigurnost djece u školi na dnevnoj bazi. Došlo je do jasnog primjera kršenja prava djece u odgojno-obrazovnoj ustanovi. Ravnateljica nije uspjela djecu zaštititi, a radi se o snažnom nasilju – psihičkom, fizičkom i seksualnom uznemiravanju. Unatoč učiteljici i jednoj asistentici u razredu, dvoje odraslih nisu uspjeli uspostaviti autoritet“, rekla je Ana-Marija Vegar, odvjetnica roditelja djece žrtava.
Napominje da je bitno i pomoći dječaku koji ima problem, a očigledno mu nitko ne pomaže.
BORBA PROTIV VRŠNJAČKOG NASILJA Danijela Dolenec: Škola je iscrpila sve mogućnosti
Komentari