‘I Grlić Radman je bio na takvom simpoziju’: Kako je američki poziv Grmoji razljutio ministra vanjskih poslova

Autor:

Emica Elvedji/PIXSELL, Privatna arhiva

Nakon što je Nacional objavio tekst o sudjelovanju Nikole Grmoje na simpoziju pod pokroviteljstvom američke vlade, iz Ministarstva vanjskih poslova pokušali su sanirati štetu preko nepotpisanog priopćenja čiji je cilj veličanje lika i djela aktualnog ministra

Poziv američke administracije predsjedniku Antikorupcijskog vijeća Sabora i potpredsjedniku Mosta Nikoli Grmoji na seminar u Budimpešti očito je jako zasmetao premijeru Andreju Plenkoviću, ministru vanjskih poslova Gordanu Grliću Radmanu i ostatku HDZ-ove vlade. Nakon što je Nacional prije dva tjedna objavio tekst o sudjelovanju Nikole Grmoje na nizu predavanja koja su se održala pod pokroviteljstvom američke vlade, točnije organizacije ILEA Budapest – International Law Enforcement Academy, u redakciju Nacionala stiglo je nepotpisano reagiranje iz Ministarstva vanjskih poslova koje se može protumačiti samo kao sanacija štete i pokušaj da se u javnost stvori potpuno drugačija slika od one koja je realna i koja teško kompromitira aktualnu vladu Andreja Plenkovića i njenu navodnu borbu protiv korupcije. Pokušaj činovnika u Ministarstvu vanjskih poslova da po nalogu Gordana Grlića Radmana američki poziv Nikoli Grmoji pretvore u svojevrsnu potvrdu antikorupcijske orijentacije aktualne vlade pretvorio se u još jedno veličanje lika i djela aktualnog ministra koji se našao u problemima baš zbog insistiranja Nikole Grmoje i Mosta na rješavanju slučaja zaposlenika Ministarstva vanjskih poslova Damira Sabljaka koji je odlukom Upravnog suda vraćen na posao.

Poziv američke administracije predsjedniku Antikorupcijskog vijeća Sabora i potpredsjedniku Mosta Nikoli Grmoji na seminar u Budimpešti očito je jako zasmetao Plenkovićevoj vladi. FOTO: Privatna arhiva

Umjesto da priznaju pogrešku u slučaju Sabljak, Plenkovićeva administracija i njegov ministar vanjskih poslova sve se dublje zakopavaju prebacujući krivicu na Most, Nikolu Grmoju, medije i sve koji upozoravaju na pogreške u slučaju Sabljak, ali i na samo deklarativnu borbu protiv korupcije koju provodi aktualna HDZ-ova vlada. Potvrda tome je i poziv američke administracije Nikoli Grmoji da sudjeluje na simpoziju na kojem su predavači iz FBI-a i drugih američkih pravosudnih organizacija držali predavanja o borbi protiv korupcije. Grmoja se u Hrvatsku vratio prije nekoliko dana nakon što je u glavnom gradu Mađarske proveo gotovo tri tjedna. U kratkoj izjavi za Nacional je rekao da je boravak u Budimpešti bio iznimno koristan te da mu je otvorio neke nove perspektive u borbi protiv korupcije i to zato što su sudionici simpozija dobili zadatak da rješavaju korupciju u fiktivnoj državi Shangri La te su zajedno s agentima FBI-a tražili optimalne i najbolje načine rješavanja slučaja. Grmoja kaže da je osim njega iz Hrvatske na simpoziju bilo još nekoliko djelatnika PNUSKOKA i DORH-a te napominje kako se Hrvatska nije previše spominjala tijekom trotjedne edukacije:

“Ne mogu reći da se Hrvatska nešto posebno spominjala, tek u kontekstu da je ušla u Europsku uniju i da treba nastaviti već započete reforme. Isto tako nisam ni ja imao želju previše isticati naš primjer jer smatram da nije u redu govoriti protiv svoje države izvan granica. Mi imamo probleme koje moramo sami riješiti i ne treba o tome plakati drugima. Ono što trebamo jest slušati njihova iskustva i učiti njihove metode kako se boriti protiv korupcije. U tom sam kontekstu spomenuo primjere uhićenja ministara u Hrvatskoj, ali dublje u probleme s kojim se susrećemo u Hrvatskoj nismo ulazili.”

‘Ispravak’ iz MVEP-a stigao je u istom tjednu kada je Vlada na sjednici odlučila donijeti zaključak kojim se ne daje odobrenje za vođenje privatnog postupka protiv Gordana Grlića Radmana koji je pokrenuo Grmoja. FOTO: Josip Regovic/PIXSELL

Grmoja se inače posljednjeg dana u ime hrvatskih sudionika simpozija u Budimpešti obratio svim sudionicima te je u svom govoru nakon dodjele diploma istaknuo “kako se nikad nećemo probuditi u zemlji potpuno slobodnoj od korupcije, ali moramo ustrajati kako bi svakog dana naša zemlja bila barem malo slobodnija od nje” te je dodao:

“Na korupciju niti jedan čovjek nije imun pa samim time niti jedna organizacija kao ni društvo. To je borba u nama, ali i borba u društvu. To je borba koja ne prestaje i u kojoj svakog dana trebamo posvješćivati da je korupcija zlo koje uništava društvo jednakih prilika za sve. U korumpiranom društvu nema pravde niti jednakih mogućnosti. Dakle, trebamo dati sve od sebe kako bismo se svakog dana budili u društvu u kojoj korupcije ima manje.”

Poziv organizacije koja ima podršku američke vlade i FBI-a je veliko priznanje za napore koje u borbi protiv korupcije u Hrvatskoj iskazuju Grmoja i njegova stranka Most. Istovremeno, ovaj je poziv i jasna poruka premijeru Plenkoviću i vladajućem HDZ-u koji su na sve moguće načine pokušali ismijati Most i Grmoju kada je on prije dvadesetak dana proglasio veliku pobjedu u slučaju Damira Sabljaka kojeg je Upravni sud vratio na posao nakon što mu je aktualni ministar Gordan Grlić Radman dao otkaz.

‘Nisam u Budimpešti imao želju previše isticati hrvatski primjer jer smatram da nije u redu govoriti protiv svoje države izvan granica. Mi imamo probleme koje moramo sami riješiti’, rekao je Nikola Grmoja

Grmojin odlazak u Budimpeštu može se protumačiti i kao otvorena podrška američke vlade za antikorupcijsku politiku koju Most vodi otkako je Plenković u travnju 2017. razriješio dužnosti Mostove ministre u Vladi nakon što su ostali suzdržani prilikom odluke o odgovoru Vlade na zahtjev zastupnika SDP-a koji su tražili smjenu ministra financija Zdravka Marića.

No očito je da je poziv potpredsjedniku Mosta poprilično pogodio Plenkovića i njegove ministre, a pogotovo ministra vanjskih poslova Gordana Grlića Radmana. Naime, iz Ministarstva vanjskih poslova na redakcijski e-mail je stigao nepotpisani “zahtjev za ispravak neistinitih i netočnih informacija”, a koji je zapravo pokušaj da se Plenkovićeva administracija pokaže u potpuno drugačijem svjetlu kada je u pitanju borba protiv korupcije. Iz MVEP-a tako pišu da je tvrdnja u Nacionalovu tekstu da „su pozivom Amerikanci dali do znanja da Grmoju i Most vide kao važne čimbenike u borbi protiv korupcije u Hrvatskoj, a istovremeno su Andreju Plenkoviću poslali poruku da nikoga iz HDZ-a ne smatraju pogodnim za sudjelovanjem na ovakvom simpoziju” krajnje neozbiljna i netočna, s obzirom na činjenicu da je poziv za sudjelovanje iz International Law Enforcement Academyja (ILEA) upućen predsjedniku Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije, a ne Grmoji kao pojedincu. Međutim, Grmoja kaže da je poziv upućen njemu osobno i da ne može sa sigurnošću tvrditi da ne bi bio pozvan i da nije predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije, a pogotovo kaže da nije tamo pozvan automatizmom, što u nastavku svog priopćenja tvrde zaposlenici Grlić Radmanova ministarstva:

“Na njihovoj web stranici vidljivo je da ta Akademija često održava tečajeve i seminare s tematikom antikorupcije, a također je razumljivo da je svaki od ciklusa namijenjen točno određenom profilu polaznika, ovisno o području njihovog djelovanja. Prema tome, maliciozno je navođenje da je Nikola Grmoja pozvan određenom selekcijom gdje je izabran kao najkvalitetniji kadar u području borbe protiv korupcije čime su poslane određene poruke predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, već je istina da je pozvan automatizmom zbog funkcije koju trenutno obnaša. Inače, među polaznicima tečajeva često su i oni iz Hrvatske, napose djelatnici ministarstava unutarnjih poslova, pravosuđa i uprave, Državnog odvjetništva i USKOK-a, kao i odvjetnici. Veleposlanstvo Republike Hrvatske, poput ostalih diplomatskih predstavništava u Mađarskoj, redovito prisustvuje godišnjim svečanostima ILEA-e. Tako je na primjer i ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman prisustvovao dok je obnašao veleposlaničku dužnost u toj zemlji.”

Potpredsjednik Mosta i šef Antikorupcijskog vijeća Sabora Nikola Grmoja protekla tri tjedna je proveo u Budimpešti na posebnom simpoziju koji se bavio borbom protiv korupcije koji je organizirala američka vlada. FOTO: Privatna arhiva

Očito je da su se iz MVEP-a svojski potrudili kako bi Nacionalovim čitateljima objavili da je i ministar Gordan Grlić Radman sudjelovao na sličnom simpoziju, ali više detalja o tome nisu napisali, kao što nisu napisali ni što je točno ministar naučio na tom simpoziju niti kada je točno održan.

Zanimljivo je i da je “ispravak” iz Ministarstva vanjskih poslova stigao u istom tjednu kada je Vlada na sjednici odlučila donijeti zaključak kojim se ne daje odobrenje za vođenje privatnog postupka protiv ministra vanjskih i europskih poslova Gordana Grlića Radmana. Naime, šef diplomacije našao se na udaru baš Nikole Grmoje zbog nekažnjenih slučaja prijevara u veleposlanstvima u Australiji i SAD-u koje je prijavio Damir Sabljak. Vjerojatno i tome treba tražiti razloge zašto je ministra toliko pogodio tekst u Nacionalu, a i poziv koji je Nikola Grmoja dobio od američke administracije.

Iz Ministarstva pišu da je tvrdnja da su pozivom Amerikanci dali do znanja da Grmoju i Most vide kao važne čimbenike u borbi protiv korupcije u Hrvatskoj krajnje neozbiljna i netočna

Iz tih su razloga zanimljivi navodi iz “ispravka” koji je stigao u Nacional, a koji se uglavnom bavi slučajem Damira Sabljaka. Iz MVEP-a navode kako nije točno da je Sabljak bivši glavni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, već je samo bio privremeno ovlašten za obavljanje poslova te se dalje navodi:

“To povlači i drugi netočan navod da je obnašajući tu dužnost ‘maknut s izvora informacija o kriminalu’. On je jednostavno udaljen iz Službe do okončanja postupka zbog teške povrede službene dužnosti pred Službeničkim sudom, zbog kontinuiranog iznošenja u javnost sadržaja kaznenih prijava koje je podnio, pri tom ne čekajući odluke nadležnih tijela o istima, kao i objave službenih dokumenata MVEP-a. Jednako tako, ministar Grlić Radman nije ‘dao otkaz’ Damiru Sabljaku, kao ni prethodna ministrica Marija Pejčinović Burić, već su ga samo udaljili iz Službe do okončanja postupka zbog teške povrede pred Službeničkim sudom. Za vrijeme udaljenja iz Službe, sukladno važećim propisima, Damir Sabljak ne radi, ali prima naknadu plaće u iznosu od 80 posto plaće isplaćene u mjesecu koji je prethodio udaljenju.”

Grmoja se posljednjeg dana u ime hrvatskih sudionika simpozija obratio svim sudionicima te je u svom govoru istaknuo ‘kako se nikad nećemo probuditi u zemlji potpuno slobodnoj od korupcije’

Zanimljivo je i objašnjenje zašto je Sabljak “udaljen iz službe”. Iz MVEP-a tvrde da je Sabljak podnio bivšoj ministrici Mariji Pejčinović Burić predstavku 11. listopada 2017., a istoga je dana podnio i kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja, koju je kasnije u nekoliko navrata dopunjavao, a koja je odbačena rješenjem USKOK-a od 19. rujna 2018. Iz Ministarstva vanjskih poslova dalje navode da Sabljak nije udaljen iz Službe nakon podnošenja prijave, u listopadu 2017., već je udaljen iz Službe u listopadu 2018. i to nakon sudjelovanja na tiskovnoj konferenciji koju je organizirao Nikola Grmoja u Hrvatskom saboru, a udaljen je zato što nije dobio potrebnu prethodnu suglasnost. Nakon toga je Sabljak dva puta pokrenuo postupak pred Upravnim sudom protiv rješenja Službeničkog suda, kao drugostupanjskog rješenja kojim je potvrđeno rješenje MVEP-a o njegovu udaljenju iz Službe. Upravni spor se nije nikada vodio, niti se, sukladno pozitivnim propisima, može voditi protiv prvostupanjskog rješenja o udaljenju iz Službe, pa tako niti protiv rješenja MVEP-a o udaljenju iz Službe, a iz MVEP-a su u nastavku dodali:

“Prvo rješenje o udaljenju Damira Sabljaka iz Službe donijela je, u listopadu 2018. godine, tadašnja ministrica Pejčinović Burić, te je isto, nakon žalbe Damira Sabljaka, potvrđeno rješenjem Službeničkog suda kao drugostupanjskog tijela, kao što smo prethodno naveli u studenom 2018. godine. Upravni sud je u prosincu 2020., po upravnoj tužbi Damira Sabljaka protiv navedenog rješenja Službeničkog suda, poništio rješenje Službeničkog suda i vratio predmet na ponovno odlučivanje. Nakon toga je Službenički sud, kod ponovnog odlučivanja, poništio rješenje MVEP-a i vratio na ponovno rješavanje MVEP-u. Stoga, ni u jednom trenutku Damir Sabljak nije vraćen na posao, niti presudom Upravnog suda, niti rješenjem Službeničkog suda. Valja istaknuti da niti ovaj recentni postupak pred Upravnim sudom nije vođen protiv rješenja MVEP-a, već rješenja Službeničkog suda.

Poziv Grmoji je jasna poruka premijeru Plenkoviću i vladajućem HDZ-u koji su na sve moguće načine pokušali ismijati Most kada je prije dvadesetak dana proglasio pobjedu u slučaju Damira Sabljaka. FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

MVEP nije upoznat, niti može biti upoznat s odlukom Upravnog suda, budući da Službenički sud, kao protustranka Damiru Sabljaku u upravnom sporu, još uvijek nije dobio pisani otpravak presude.”

Posebno je zanimljiv i zaključak nepoznatog autora iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova u kojem se tvrdi da to ministarstvo ne prikriva korupciju jer je u više navrata, na traženje nadležnih tijela, dostavljalo svu dokumentaciju, kao i više puta odgovaralo na zastupnička pitanja i dostavljalo podatke. Nakon toga na kraju “ispravka” se još jednom naglašava uloga aktualnog ministra u borbi protiv korupcije:

“Jednako tako, i sam ministar Grlić Radman je sa svojim suradnicima sudjelovao na javnoj sjednici Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije u Hrvatskom saboru, 11. lipnja 2021. godine koju je upravo vodio Nikola Grmoja te koja se može zaključiti da je žalosno propala u svom pokušaju igranja nekakvog nadležnog suda s Grmojom kao glavnim sucem naravno bez ikakvih ovlasti, budući da po završetku nije imala ni potrebnu većinu za donošenje bilo kakvih zaključaka sjednice.”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.