Jugoslavenski dinar bio je valuta koja se prvi put počela koristiti u Kraljevini Jugoslaviji od 1920. godine, a zatim se koristio u socijalističkoj Jugoslaviji te potom i u Saveznoj Republici Jugoslaviji.
Mijenjala su se imena država, ali ne i dinar koji je stekao kultni status i prestao biti “jugoslavenski” kada ga je Srbija zamijenila srpskim dinarom, a Crna Gora eurom – godinama nakon raspada bivše Jugoslavije.
Lik Tita
Godine 1985. izdana je nova serija novčanica koja je započela uvođenjem novčanice od 5000 dinara s likom preminulog jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita.
Ta do tada najveća i dugo očekivana novčanica, izazvala je pravu buru u javnosti, a traje i danas – ne zbog svoje vrijednosti, već zbog greške koju nitko isprva nije primijetio.
Naime, uz Titov lik ispisana je i godina njegovog rođenja i smrti. Umjesto 1892.-1980., na novčanici je pisalo 1892.-1930. pa je prema njoj Tito umro 50 godina ranije.
Imala još grešaka
Ali kriva godina Titove smrti nije jedina greška kod ove novčanice. U njoj nije službeno naveden datum kada je puštena u opticaj, a izgled i opis novčanice bio je potpuno drugačiji od onoga što je objavljeno u službenom listu SFRJ JANI.
Dinar nestao nakon raspada Jugoslavije
Nakon raspada SFR Jugoslavije počinje kraj jugoslavenskog dinara:
Slovenija ga je 1991. zamijenila privremenim novčanicama, 1992. slovenskim tolarom, a zatim 2007. eurom.
Hrvatska ga je 1991. godine zamijenila hrvatskim dinarom, a u dijelovima pod kontrolom Srpske Krajine koristio se krajiški dinar. 1994. godine uvedena je hrvatska kuna.
1992. Makedonija je uvela makedonski denar.
Bosna i Hercegovina je 1992. godine uvela bosanskohercegovački dinar, a u dijelovima pod kontrolom Republike Srpske koristio se dinar Republike Srpske. 1998. godine uvedena je konvertibilna marka.
Crna Gora ga je 1999. zamijenila za njemačku marku, a 2002. za euro.
Kosovo ju je 1999. promijenilo u njemačku marku, a 2002. u euro.
Srbija ga je 2003. godine promijenila u srpski dinar, prenosi Rijeka danas.
Tito je bio na novčanici jedne afričke države i prije nego u bivšoj Jugoslaviji
Komentari