Iako je Državni inspektorat nedavno zabranio gradnju hidroelektrane na Uni, iz stranke Javno dobro u utorak su upozorili da toj rijeci i dalje prijeti ekocid.
“Izgradnja hidrocentrale na Uni započela je rušenjem betonske brane s propustom na ‘sudaru’ gradilišta s glavnim tokom. Koliko je to suprotno svakoj logici? Vreće pijeska kao brana privremeno su rješenje u slučaju poplava, s rokom trajanja od nekoliko dana, dok ne prođe vodni val. Osim što su doveli sebe u opasnost od vodenog vala, do kojeg bi došlo popuštanjem ovakvog nasipa, pitanje nestručno pripremljenog gradilišta, opasnog po same izvoditelje nastavlja se nakon njihovog odlaska jer brana naprosto propušta vodu“, upozorava se u priopćenju.
‘Evidentno je da brana propušta’
U Javnom dobru dodaju kako se “u nekoliko sati našeg boravka uz izvor Une, prodor u vidu tankih mlazova proširio u dužini oko pola metra na desnoj strani“.
“Kad smo došli, bio je samo na dvadesetak centimetara u sredini, iznad donjih vreća. Evidentno je da brana propušta, što znači da bi mogla uskoro i popustiti pod pritiskom rijeke Une. Što će se dogoditi ako ova zečja, privremena brana naglo ‘pukne’? Nestat će vode u glavnom toku, a vodena bujica odnijet će zemlju i kamenje dalje u rijeku Unu stvarajući novi ekocid, zamućenje i zagađenje“, poručuje Javno dobro u priopćenju koje potpisuje predsjednica stranke Vladimira Mascarell.
‘Nije izvješeno rješenje o zabrani gradnje’
Dodaje kako je ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić kazao “da su bageri otišli jer je inspekcija zatvorila gradilište“.
Ipak, rješenje o zatvaranju nije ovješeno na ogradu, kao ni tabla zabrane gradnje, primjećuju u Javnom dobru, stranci nastaloj iz više aktivističkih udruga.
‘Ne spominju povratak u prvobitno stanje’
“Najčudnije od svega je napuštanje bez osiguranja ovog nasipa od puknuća, potpuno neprimjerenog nasipa koji bi, kao, trebao sačuvati mjesto iskopa. Ništa nismo čuli od inspekcije o sanaciji, o hitnom povratu u prvobitno stanje. Ni ministar ne spominje hitnu sanaciju ove ‘propuštajuće’ barijere, kao ni o opasnosti od nove devastacije ako vreće slete u gradilišnu rupu, a Una promijeni svoj tok, isprazni glavni rukavac i čitava krene širokim iskopom građevinske jame noseći svu zemlju i kamenje dalje u rijeku“, upozorava Javno dobro u priopćenju.
“Rijeku koja je zelena, a za koju ne znamo više do kada će takva ostati, jer ovdje su ‘teške vode’ u igri, one koje nipošto ne žele ukinuti građevinsku i sanirati nastalu štetu nezakonito izdanim dozvolama za gradnju i potpuno nestručnim započinjanjem radova“, zaključuje se u priopćenju.
‘Je li devastacija i bila jedini cilj?’
Pitaju se i je li “velika devastacija i bila jedini cilj“.
“Nakon koje, zna se, ide rečenica: Ionako je sve uništeno, nastavljamo s iskopom i masivnom betonažom“, poručuju u priopćenju.
Komentari