HUP Weber: Veliki rast troškova energije bio bi udar na konkurentnost hrvatskih tvrtki

Autor:

Irena Weber

Josip Mikacic/PIXSELL

Treba pažljivo procijeniti utjecaj eventualnog rasta cijena energije na poduzetništvo, osobito malo i mikro, upozorila je u utorak glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Irena Weber.

Srednji i veliki poduzetnici već godinu dana plaćaju tržišne cijene energije, a za male i mikropoduzetnike treba pažljivo procijeniti utjecaj eventualnog ukidanja subvencija, jer bi to u slučaju povećanja cijena imalo snažan negativan efekt, izjavila je Weber na margini konferencije Projekti i javna nabava u projektima Azijske infrastrukturne banke.

‘U većini zemalja EU gospodarstvo plaća nižu cijenu energije od građana, ali ne i u Hrvatskoj’

Ako trošak preko noći poraste za ozbiljan iznos, onda to može imati snažan utjecaj na poslovanje. Ako i bude povećanja cijena energenata, očekujemo da neće biti dramatično, ali važno je znati da postoji osigurač koji će zaštititi male i mikropoduzetnike“, rekla je Weber.

Napomenula je da u većini zemalja Europske unije gospodarstvo plaća nižu cijenu energije od kućanstava, što je logično jer tako nalažu zakoni ekonomije – veći potrošači zbog ekonomije obujma, plaćaju nižu cijenu.

No, to kod nas nije slučaj i utječe na konkurentnost, osobito izvoznika, kaže čelnica HUP-a.

HUP podržava porezno rasterećenje rada

Što se tiče najavljenog poreznog rasterećenja rada, rekla je da se HUP godinama zalaže za to.

Mi smo zemlja rada i obrazovanja i zato smatramo da porezna politika treba poticati snažnije rasterećenje rada, osobito u dijelu srednjih i viših plaća jer su to građani koji rade u sektorima veće dodane vrijednosti, kao što su inženjeri, liječnici, IT stručnjaci i profesori“, rekla je.

Žele ‘otklon od nekontroliranog rentijerstva’

Kada je riječ o porezu na nekretnine, kaže da su poslodavci načelno protiv bilo kakvog dodatnog oporezivanja, ali s druge strane su upozoravali na seriju negativnih efekata nekontroliranog rentijerstva na gospodarstvo, kao što su eksplozija cijene nekretnina, poremećaji na tržištu rada i potpuna nezainteresiranost za obrazovanjem, a tu je i preopterećenost komunalne infrastrukture.

NOVI UDAR NA DŽEPOVE Uskoro stižu veći računi za struju i plin. A što je s listom jeftinijih proizvoda?

To je sve ono na što smo upozoravali i sigurno ima smisla razmisliti o strukturi našeg gospodarstva i okrenuti se od politike nekontroliranog rentijerstva“, rekla je Weber.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.