Hrvatski nogometni savez usvojio Pravilnik o suradnji klubova

Autor:

30.04.2022.,Split - Utakmica 25. kola HNL-a za juniore izmedju Hajduka i Dinama,
 Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj / Pixsell

Puno puta vijesti koje su prilično bitne za nogomet iz HNS-a stižu na kapaljku, odnosno, sami se morate potruditi za iste pronaći i obraditi. Ovaj put je u jednoj rečenici u vijesti o održanoj sjednici Izvršnog odbora u Solinu spomenut “Pravilnik o suradnji klubova”. Otkud sad to?

Istovremeno smo prethodnih dana čitali o budućoj suradnji NK Intera iz Zaprešića i GNK Dinama za koju je još uvijek upitno hoće li se ostvariti. E, to je to.

Nije prvi put povezivanje neke naknade odluke s već odigranim na terenu. Čitatelji s boljom memorijom se sigurno sjećaju kako je 2014. nestalo ograničenje o broju igrača koji smiju na posudbu pa ih je odjednom iz Dinama u Lokomotivi bilo 12. Ili, već iduće godine kad se isto razotkrilo vraćeno je na šest  igrača.

Ili na primjer 2016. godine kad je jednom klubu opet bilo u korist povećati broj stranaca u ligi, a zaklinjalo se u razvoj naših mladih nogometaša. Jednoglasno je podignut broj sa šest na osam. Već nakon tri godine isto se vraća. Potreba je nestala.

Sada ipak imamo i dobre odluke pa je tako ove godine broj posudbi između klubova istog stupnja natjecanja ograničen na tri, iako se i isto putem poznatih “buy back” klauzula vješto izigrava. Nešto što je UEFA zacrtala još 2020. godine pa odgodila zbog korone.

Vratimo se sad na odluku o “suradnji klubova”.

Vezana je uz degradiranje drugih momčadi prvoligaša odnosno Dinama i Osijeka u treći rang natjecanja. Sad već davne 2013. godine je donesena odluka o mogućnosti natjecanja drugih momčadi istog kluba. I to od trećeg ranga s mogućnošću napredovanja za jedan stupanj. Pogodovalo je to velikim klubovima posebno zbog razvoja mladih igrača.

Osim toga s korištenjem velikog broja starijih igrača moglo se manipulirati jačinom momčadi za pojedinu utakmicu druge momčadi pa je i prema povicima iz pojedinih drugoligaša regularnost natjecanja postala prilično upitna.

Rijeka je prva odustala od projekta druge momčadi, a zatim i Hajduk. Svatko iz svojih razloga.

HNS se u međuvremenu odlučio i za reorganizaciju liga koja je kao i uvijek prilično nelogična pa tako sad imamo drugi rang natjecanja s 12 klubova, ali i jedinstveni treći sa 16. Čemu takva treća kad imamo primjer i u najvišem rangu Hrvatskog dragovoljca s financijskim raspadom.

Samim smanjivanjem druga liga nema prostora za B momčadi prvoligaša. Sada mogu nastupati tek u trećem rangu.

Osijek i Dinamo su čak i prosvjedovali u veljači, ali ništa se nije promijenilo. Točnije, izgleda da je novi pravilnik o “suradnji klubova” bio taj ustupak.

Evo o čemu se radi. Klubovi iz najvišeg ranga mogu imati po jedan klub partner u drugom i trećem rangu za kojeg može igrati do 10 mladih igrača. S tim da dva mogu biti starija od 21 godine. Ti igrači u istoj sezoni mogu igrati i za matični i za klub partner.

Time Dinamo odustaje od druge momčadi i najavljuje suradnju s Interom, a Osijek prijavljuje svoju za treću ligu.

U samom pravilniku stoji i da nema nikakvih naknada između klubova.

Svakako je zanimljivo jer bi s ovim mogli dobiti opet nekakav eksperiment koji će itekako utjecati na regularnost natjecanja.

Ali, zar je to kod nas neko iznenađenje…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.