Saborski zastupnici pozdravili su u utorak hrvatsko pristupanje Konvenciji o cestovnom prometu, odnosno Ženevskoj konvenciji koja će omogućiti važenje vozačkih dozvola izdanih u Hrvatskoj u zemljama strankama te konvencije, među kojima su SAD, Kanada, Japan, Australija i Argentina.
Hrvatska je stranka Bečke konvencije prema kojoj međunarodne vozačke dozvole izdane u Hrvatskoj ne vrijede u državama koje su isključivo stranke Ženevske konvencije, zbog čega se pristupilo rješavanju tog problema.
Najistaknutiji primjeri država stranaka Ženevske konvencije koje nisu istodobno i stranke Bečke konvencije su Sjedinjene Američke Države, Kanada, Japan, Australija i Argentina.
Pristupanje Ženevskoj konvenciji uvelike će olakšati hrvatskim državljanima i predstavnicima hrvatskih tvrtki boravak u ovim državama, kazao je državni tajnik u MUP-u Žarko Katić.
Potvrđivanje Ženevske konvencije također će omogućiti prometovanja vozila s hrvatskim registarskim oznakama po prometnicama onih država koje su isključivo stranke te konvencije.
U ovom su trenutku 79 država stranke Bečke konvencije, a 98 država stranke Ženevske konvencije od kojih su 55 ujedno i stranke Bečke konvencije, među kojima je i 21 država članica Europske unije.
Raspravu o izmjenama Zakona o zaštiti prirode Mostov Miro Bulj iskoristio je kako bi pozvao na zaustavljanje, kako tvrdi, štetnog projekta kamenoloma na Poljakovoj Gredi u Glavicama kraj Sinja.
“Zaustavite te štetne projekte na području Cetinske krajine”, apelirao je i pozvao na potpisivanje peticije “Ne dajmo Gredu”.
Navedenim zakonskim izmjenama olakšava se gospodarskim subjektima poslovanje te se smanjuju troškovi, a da se pritom ne smanjuje razina zaštite prirode, što su zastupnici podržali.
Komentari