Hrvatske šume i GI “Dani kolektivne sadnje drveća u Hrvatskoj” žele ozeleniti urbane sredine

Autor:

facebook.com

facebook.com

Hrvatske šume pridružile su se Građanskoj inicijativi “Dani kolektivne sadnje drveća u Hrvatskoj” jer žele potaknuti građane, udruge, tvrtke i ustanove da u tri dana diljem Hrvatske na privatnim i javnim površinama zasade što više stabala radi ozelenjivanja urbanih sredina i istaknuti važnost šume.

Hrvatske šume će donirati stručno uzgojene sadnice i odrediti prikladna mjesta za njihovu sadnju te educirati građane o uzgoju i zaštiti šuma uz stručni nadzor šumara, priopćile su Hrvatske šume.

“Radi općeg javnog interesa dobrovoljne sadnje na privatnim i javnim površinama te svjesni globalnog problema klimatskih promjena koje utječu na šumske površine na zemlji, Hrvatske šume prepoznale su važnost građanske inicijative ‘Dani kolektivne sadnje drveća u Hrvatskoj’. Hrvatske šume d.o.o. uključit će se u inicijativu diljem Hrvatske preko svojih Uprava šuma podružnica određivanjem prikladne površine za sadnju, osiguravanjem sadnica za volontere, te informiranjem šire javnosti i stručnom edukacijom prilikom sadnje. Podružnice Hrvatskih šuma imenovat će kontakt osobu kojoj se regionalni koordinator može javiti, te će se detalji akcije dogovarati na lokalnoj razini”, stoji u priopćenju.

Direktor Sektora za šumarstvo Hrvatskih šuma d.o.o. Krešimir Žagar ističe kako je potreba za šumskim sadnicama sve veća zbog posljedica klimatskih promjena koje remete prirodnu ravnotežu.

“Uključenje u ovu inicijativu doniranjem naših sadnica bio je logičan korak i pomoć svim građanima koji sami žele zasaditi stablo, naučiti ponešto o sadnicama i sadnji, te biti dio zajedništva u zaštiti šuma i očuvanju okoliša”, poručio je Žagar.

Istaknuo je kako se u Hrvatskoj već više od dva i pol stoljeća stručno i uspješno gospodari šumama.

“Uz osiguravanje prirodne obnove, godišnje se dodatno posadi oko devet milijuna sadnica, a posije na desetine vagona šumskog sjemena, zbog čega danas imamo gotovo polovicu kopnenog teritorija države pokrivenu šumama i šumskim zemljištem, na kojem je prisutna raznolika autohtona flora i fauna te brojne endemične vrste”, rekao je.

Žagar je podsjetio kako su u Hrvatskim šumama posljednjih godina svjedoci teških posljedica mnogih elementarnih nepogoda, kao što su katastrofalni požari, vjetrolomi i ledolomi, a radi obnove svih opustošenih područja, surađuju s mnogim udrugama.

U Hrvatskim šumama navode kako se, po podatcima Eurostata iz ožujka 2019., pošumljeni dio zemlje u Hrvatskoj u promatranih 25 godina povećao za 17 posto, po čemu smo drugi u Europi, što ne začuđuje s obzirom na višestoljetnu tradiciju održivoga gospodarenja šumama u našoj domovini.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.