Hrvatske rukometašice ‘pregazile’ Kinu, slavile s čak 26 razlike

epa11009180 Croatia's Katarina Pavlovic in action during IHF Women's World Championship preliminary round handball match between Croatia and China, in Gothenburg, Sweden, 03 December 2023.  EPA/Bjorn Larsson Rosvall SWEDEN OUT

EPA/Bjorn Larsson Rosvall SWEDEN OUT

Hrvatska ženska seniorska rukometna reprezentacija u nedjelju je pobijedila Kinu 39:13, u susretu 2. kola skupine A, Svjetskog prvenstva kojem su domaćini Danska, Norveška i Švedska i tako osigurala drugi krug natjecanja.

Jednu promjenu uoči susreta protiv Kine napravio je hrvatski izbornik Ivica Obrvan. Umjesto Klare Birtić koja još malo osjeća posljedice teškog pada protiv Senegala, ali dijelom i zbog taktičkih razloga, u sastavu je bila Mia Brkić.

Naša startna postava bila je u sastavu: Tea Pijević na vratima, Paula Posavec i Nikolina Zadravec na krilima te Sara Šenvald na crti. Na vanjskim pozicijama startale su Ćamila Mičijević, Valentina Blažević i Dejana Milosavljević. Pobjeda protiv Kine bila je ključ prolaska u drugi krug prvenstva.

Kina je krenula s obranom 5-1, koja nam je zadavala dosta problema u susretu sa Senegalom. Radili smo jednu promjenu na bližoj strani, umjesto Valentine Blažević ulazila je Katarina Ježić. Kina je imala prva dva vodstva 0:1, i 1:2, ali je Hrvatska to lako stigla i u 3. minuti preuzela vodstvo s 3:2. Naše su reprezentativke izgledale puno odlučnije nego prije dva dana. Napad je bio tečan, s jasnom idejom kako doći do kineskih vrata.

Obrana je bila vrlo pokretljiva i Kina se jako mučila u igri šest na šest. Svaku tehničku pogrešku Kineskinja, naše su rukometašice ekspresno kažnjavale i već prije isteka prve četvrtine bila na sedam razlike (11:4). Napravile su niz od 6:0, a Kinu ostavile punih 10 minuta bez pogotka.

Iz napada u napad, Kina se suočavala sa sve većim poteškoćama u napadu. Nikako nisu mogli preko naše visoke obrane, a hrvatska ‘hobotnica’ na vratima Tea Pijević zaključala je vrata. U 22. minuti Hrvatska je bila na deset razlike (15:5). Kina je u završnici poluvremena pokušala s obranom 4-2, ali su naše rukometašice i za to imale rješenje pa je svoj prvi pogodak na svjetskim prvenstvima postigla mlada Mia Brkić. Hrvatska je na predah odnijela velikih 12 pogodaka prednosti (19:7). Hrvatska je bila na 70 posto realizacije, a Tea Pijević na 11 obrana.

Hrvatska je drugi dio počela s tri nove igračice koje su prvo poluvrijeme provele na klupi. Na vrata je stala Lucija Bešen, desno krilo zauzela Lara Burić, a na poziciju lijeve vanjske stigla je Tina Barišić. Drugi dio otvorili smo s četiri pogotka zaredom. Kina je do svog prvog pogotka došla tek u 8. minuti nastavka. U 46.minuti su naše reprezentativke došle do plus 22 (31:9).

Završilo je s 39:13, odnosno 26 razlike. Tea Pijević je u prvom dijelu imala 11, Lucija Bešen u drugom dijelu 9 obrana. Po pet pogodaka dale su Valentina Blažević, Dejana Milosavljević, Mia Brkić, Lara Burić i Andrea Šimara. Kod Kine najbolja Li Xiaoqing sa šest pogodaka.

U posljednjem 3. kolu skupine A, Hrvatska u utorak igra protiv domaćina Švedske u 20.30 sati.