‘Hrvatske i američke učenike učimo upravljati dronovima proizvedenima u Osijeku’

Autor:

15.11.2023., Osijek - Projektni menadzer tvrtke Orqa Dragan Kovacevic. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Dragan Kovačević, projektni menadžer osječke tehnološke tvrtke Orqa, za B&B govori o tome kako se njihova oprema koristi u sklopu izvannastavnih aktivnosti u više od 500 osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj, a od prije godinu dana i u školama u SAD-u

Orqa, osječka tehnološka tvrtka, razvila je jedinstven u svijetu STEM edukacijski komplet koji omogućava učenicima da na kreativan i zabavan način savladaju nove vještine i steknu specifična znanja iz područja elektronike, računarstva, mehanike, radio-komunikacije, fizike i mnogih drugih predmeta. Slični kurikulumi s opremom Orqa provode se već više od godinu dana u školama diljem SAD-a, a od ove školske godine, oprema osječke Orqe koristi se u sklopu izvannastavnih aktivnosti i u više od 500 osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj. Core biznis Orqe je razvoj tehnologija „pogleda iz prvog lica“ (FPV), opreme za besposadne sustave i ultra brzi prijenos videosignala, dok je STEM komplet kao edukacijski proizvod izrastao iz želje da se učenike i početnike zainteresira za brzo rastuću tehnologiju dronova koja će zasigurno kreirati mnoga zanimanja u budućnosti. Upravo je tehnologija dronova, koja je izuzetno atraktivna i zanimljiva i pruža mogućnost korištenja modernih tehnologija tijelom školovanja, savršena platforma za učenje i razvoj STEM vještina.

Orqa se je nedavno predstavila na Expand North Star u Dubaiju, sajmu novih tehnologija koji startup tvrtkama otvara priliku da se predstave potencijalnim partnerima i investitorima i idealno je mjesto za istraživanje novih tržišta. Na sajmu u Dubaiju Orqa je naglasak stavila na promociju svog edukacijskog dron kompleta, s ciljem istraživanja novih tržišta u obrazovnim sustavima zemalja Srednjeg istoka i pronalazak partnera koji su povezani s obrazovnim sustavima zemalja u ovom dijelu svijeta i koji su spremni tržištu ponuditi kvalitetne edukacijske sadržaje zasnovane na tehnologiji dronova. Konkretno, cilj je bio uspostaviti partnerski odnos s tvrtkama ili pojedincima koji mogu uz Orqa tehnologiju pružiti edukativnu uslugu koja je u skladu sa specifičnim zahtjevima obrazovnog sustava u tim zemljama. Riječ je o poslovnom modelu koji Orqa ima s partnerima na tržištu SAD-a, a u Dubaiju su uspostavljeni kontakti s mnogobrojnim tvrtkama s područja Srednjeg istoka, ali i s tvrtkama iz dalekih zemalja, primjerice iz Indije.

Mnogi koji rade u Orqi nisu u tvrtku došli sa specifičnim znanjima iz područja dronova, već iz raznih područja primjenjivih na dronove i profilirali su se u vrhunske stručnjake. FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

“Trenutno smo jedna od rijetkih tvrtki u svijetu koja na jednom mjestu ima sve potrebne komponentne za dronove, a osim toga imamo i vlastiti simulator leta dronom te ostale sustave za upravljanje dronovima – videonaočale, radiokontrolere i predajnike. Sve te komponente razvijamo i proizvodimo u našem sjedištu u Osijeku i to je glavni razlog što smo u naše poslovanje uključili i edukaciju kojom ovo naoko kompleksno, ali ustvari iznimno korisno znanje prenosimo široj populaciji, posebice mladima. Na taj način smo otklonili niz barijera za ulazak u ovaj prilično kompleksan svijet. Sama činjenica da kod nas možete naći sve potrebno za početak bavljenja dronovima te da imamo vlastiti simulator za letenje dronom, koji je ujedno i jedan od najpopularnijih simulatora ove vrste sa skoro 700.000 korisnika diljem svijeta, znatno olakšava one prve, najteže korake, koji su novim potencijalnim korisnicima nepremostiva prepreka za ulazak u svijet dronova. Edukacijski STEM paket obuhvaća tehničke priručnike, teoriju, scenarije učenja, videomaterijale i realistični simulator letenja dronom koji omogućava savladavanje vještine upravljanja dronom kroz ‘školu letenja’ sa zanimljivim interaktivnim vježbama i zadacima. Nakon savladavanja vještine upravljanja dronom u simulatoru, učenici i početnici na jednostavan način prelaze na upravljanje pravim dronom, posebno dizajniranim za letenje u zatvorenom prostoru. Taj je dron vrlo otporan na udarce i padove, agilan je, okretan i bezopasan jer teži svega 35 grama”, govori za Business&Banking Dragan Kovačević, projektni menadžer tvrtke Orqa.

Primjena dronova je beskonačna. Orqa ima klijente iz raznih područja, a njihovu tehnologiju koristi i američka policija

Za Orqu je posebno važno američko tržište gdje ima stalne partnere koji američkim školama prodaju razne usluge edukativnog karaktera s originalnom Orqa opremom.

“Kao što kod nas postoje EU fondovi, tako i u SAD-u postoje razni fondovi američke vlade za razvoj specifičnih vještina iz kojih škole mogu povući sredstva za programe i opremu koja se može koristiti u nastavi. Primjer jednog takvog programa je ‘Aviation Workforce Development Grant’ Savezne uprave za civilno zrakoplovstvo (FAA) američkog ministarstva prometa. Uz pomoć takvih programa i opreme učenici stječu znanja o avijaciji i tehnologiji, a upravo su dronovi izvrsna platforma za takve nastavne programe. Američka javna sredstva se ne smiju trošiti na tehnologiju koja je kineskog porijekla i to je velika prilika za nas, gdje smo mi automatski u prednosti u odnosu na konkurenciju. Ta se uredba zove National Defence Autorisation Act (NDAA) i naša je oprema kompatibilna s tom uredbom. Zato je izuzetno važno da se povežemo s američkim partnerima koji nude uslugu razvoja kurikuluma na američkom tržištu, koji znaju otkuda i kako povući javna sredstva i kako tim sredstvima kupiti opremu koja je u skladu s njihovim propisima. Tako da je to win-win situacija, američki partner može prodati svoju uslugu, a mi nudimo tehnologiju koja je sukladna s NDAA-om. Već smo osigurali partnerstvo s nekoliko ključnih tvrtki iz SAD-a te se naša oprema koristi u nekoliko stotina škola u SAD-u”, pojašnjava Kovačević.

‘Američka javna sredstva ne smiju se trošiti na tehnologiju koja je kineskog porijekla i to je za nas velika prilika’

Sukladno ciljevima strategije Europske komisije vezane uz dronove – Drone strategy 2.0, donesene u studenome prošle godine, brojna zanimanja u budućnosti oslanjat će se upravo na dron tehnologiju. U sklopu Drone strategy 2.0 Orqa je s edukacijskim STEM kompletom FPV.Ace od ove školske godine ušla u više od 500 hrvatskih osnovnih i srednjih škola, čime će učenicima pružiti cjelovitu edukaciju i iskustvo upravljanja dronom, od teorije do prakse.

“Dron strategija omogućava da se učenici uz pomoć naše opreme upoznaju s FPV tehnologijom i da zajedno s nama sudjeluju u kreiranju zanimanja budućnosti. I to je naša mantra! Želimo pomoći školskom sustavu da na osnovu jedinstvene tehnologije koju smo razvili pomogne našim učenicima da se razvijaju uz bok vremenu u kojem žive i usvajaju znanja i vještine koje će im trebati za zanimanja budućnosti. A kako smo zapravo ušli u tu edukativnu priču? Sad ću se opet vratiti na Amerikance koji su se prvi nama javili. Amerikancima je falila tehnologija koju smo mi razvijali jer je većina srodnih tehnologija porijeklom iz Kine pa nisu svoje obrazovne projekte mogli financirati javnim novcem, a što im je bila velika prepreka. Kad su upoznali nas, otvorile su se mogućnosti da ogromne izvore financiranja iskoriste za našu tehnologiju. I tako smo se u suradnji s američkim partnerima, koji nude uslugu kreiranja obrazovnih sadržaja zasnovanih na našoj opremi, probili na američko tržište. A sva je ta tehnologija proizvedena u Osijeku. Dakle, hrvatska oprema proizvedena u osječkoj tvrtki koristi se već više od godinu dana u američkim školama, u američkom obrazovnom sustavu i nastavnim programima koje su kreirali naši američki partneri. Tako su naši STEM edukacijski kompleti prvo zaživjeli na američkom tržištu, a nakon Hrvatske plan je proširiti ovaj poslovni model i na ostala tržišta u Europi, Srednjem istoku, Indiji, Japanu i drugdje”, naglasio je Kovačević.

Na Expand North Star u Dubaiju Orqa je naglasak stavila na promociju svog edukacijskog kompleta, s ciljem istraživanja novih tržišta u obrazovnim sustavima zemalja Bliskog istoka. FOTO: Orqa

Pitanje koje se često postavljala Orqi glasi: što ja to mogu učiti s dronovima, a na što Kovačević odgovara: “Što god želite!”. Od ove školske godine, u hrvatskim školama se ta oprema koristi u izvannastavnim aktivnostima, bilo kroz jedno polugodište ili kroz cijelu školsku godinu, ovisno o tjednom broju sati.

“Dronove možete koristi za bilo koji predmet koji zamislite. U fizici učite o gibanju, silama, vektorima; u matematici o koordinatnim sustavima, možete učiti o elektronici ili informatici jer sve te komponente treba povezati s nekakvim programskim sustavom i podesiti određene parametre. To je tehnologija otvorenog tipa koja omogućava da bilo koje nastavno područje možete na manje ili više opširan način ispredavati kroz tehnologiju dronova. Netko tko ide u elektrotehničku školu učit će o tiskanim elektroničkim pločicama, kako radi mikro kontroler na dronu i kojim sustavima na dronu upravlja, kako upravlja elektromotorima na dronu, što je potrebno da bi se dron kretao zadanim smjerom. Učit će o radiokomunikaciji – kako se signali prenose i na kojem frekvencijskom rasponu, kako dovoljno brzo signal s videokamere prenijeti na videonaočale da možete precizno upravljati dronom. Ako ta slika kasni više od 50 milisekundi, dron više nije upravljiv jer ćete ga zabiti u prvu prepreku. Na taj se način učenici postepeno upoznavanju s FPV tehnologijom i kada se upoznaju s tom tehnologijom, na njima je da osmisle kako i na koji način žele koristiti tu opremu. FPV tehnologija se upravo temelji na tomu da vi različite komponente sastavite u platformu koja leti i to je STEM”, dodao je Kovačević.

‘Trenutno smo jedna od rijetkih tvrtki u svijetu koje na jednom mjestu imaju sve potrebne komponentne za dronove, a osim toga imamo i vlastiti simulator leta dronom’, ističe Kovačević. FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

I primjena dronova je doslovno beskonačna. Orqa ima klijente iz raznih područja, a njihovu opremu i tehnologiju koristi i američka policija. Ima i klijenta koji je razvio vlastiti dron, a Orqa je za njega razvila simulator za obučavanje ljudi koji ga koriste. Primjerice, uslijed talačke situacije oni neće razbiti skupi dron jer su prije toga uvježbali upravljanje tim dronom na simulatoru.

“Učenicima dajemo na raspolaganje svu tehnologiju koju imamo kako bi naučili sve o dron tehnologiji, kako letjeti s dronom, a nakon toga i kako sastaviti bespilotnu letjelicu, modificirati je ili popraviti. Hoće li oni jednoga dana upravljati letjelicama koje će služiti za dostavu lijekova na otoke, za pošumljavanje, za zaštitu i spašavanje, za sport, hoće li biti pilotkinje i piloti ili bilo što drugo, to ovisi isključivo o njima samima. Mi im nudimo platformu da maksimalno iskoriste svoje kreativne potencijale i možda će netko kroz te dronove naći svoje buduće zanimanje ili nekakvu specifičnu tržišnu nišu koju mi danas uopće ne možemo ni zamisliti. Kad je riječ o Amerikancima, oni točno znaju što žele s tom tehnologijom i zovu to ‘Workforce development’, odnosno razvoj specifičnih radnih vještina. Kroz tehnologiju drona koji je zapravo zrakoplov, oni na jeftinom modelu uče djecu kako se taj sustav održava, popravlja, vrši redovna zamjena dijelova, odnosno omogućava im da kroz dronove uče o standardima i procedurama koje se koriste u zrakoplovstvu ili nekoj drugoj specifičnoj niši. Amerikanci kroz takve programe razvijaju talente i regrutiraju buduće inženjere aeronautike, buduće pilote ili tehničare. Oni zapravo kroz tehnologiju rade selekciju i traže talente koji mogu svoje vještine primijeniti u nekoj određenoj branši”, ističe Kovačević.

‘Učenicima dajemo na raspolaganje svu tehnologiju kako bi naučili upravljati dronom, ali i kako ga sastaviti i modificirati’

Amerikanci veliki novac ulažu u skauting i provode ga od najranije dobi, gdje je po tom pitanju Hrvatska i je li ona zemlja talenata jer ima tvrtke koje su tehnološki giganti u svijetu, dok država još uvijek ne gleda na taj sektor kao strateški, pitanje je koje je neminovno sada postaviti.

“Ljudi iz našeg obrazovnog sustava shvaćaju da je tehnologija dronova tehnologija budućnosti, ali još nisu u potpunosti svjesni svih mogućnosti njihove primjene i načina kako tu tehnologiju koristiti u obrazovanju. Amerikanci su itekako svjesni kako mogu koristiti dronove da bi pronašli talente na vrijeme, poticali u njima kompetitivnost i kanalizirali ih u profesionalnom smjeru. Hrvati su izuzetno talentirani, ako uzmete za primjer našu tvrtku u kojoj rade domaći ljudi, sve što je izašlo iz Orqe je rezultat hrvatske pameti. Mnogi ljudi koji rade u Orqi nisu u tvrtku došli sa specifičnim znanjima iz područja dronova, nego su došli s određenim znanjima iz raznih područja primjenjivih na dronove i profilirali su se vrhunske stručnjake za tehnologije vezane uz dronove. Mi smo sami stvorili stručnjake kroz razvoj specifičnih proizvoda namijenjenih za dronove. Velik dio uređaja koje koristimo u proizvodnji morali smo sami osmisliti i napraviti i morali smo sami ustrojiti cijeli sustav proizvodnje, kontrole kvalitete i upravljanja. Mnogi naši partneri kad dođu vidjeti što mi radimo ostanu fascinirani s visinom naše sposobnosti i razinom naše organiziranosti. Često smo vrlo samokritični i generalno skloni podcjenjivanju sebe, ali nam je to omogućilo da postanemo izvrsni u poslu koji radimo. Činjenica da smo iz jednog malog Osijeka, iz relativno male sredine uspjeli stvoriti proizvod koji je na globalnoj razini postao itekako prepoznatljiv dovoljno govori o talentu! No nažalost, u Hrvatskoj se često razmišlja vrlo kratkoročno i ne razmišlja se dovoljno strateški, a takav tempo u velikoj mjeri diktira i hrvatska gospodarska politika. Naravno, u određenim segmentima se vide veliki pomaci i promjena pristupa u smislu strateškog razmišljanja, ali generalno, većina pozitivnih pomaka dogodilo se ponajviše na temelju entuzijazma i genijalnosti pojedinaca, kako u privatnom, tako i u javnom sektoru. Pravi put je da se politika prilagodi potrebama poduzetnika i da se što je više moguće ubrzaju procesi koji će pratiti brzu dinamiku razvoja novih tehnologija”, zaključio je Kovačević.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.